Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-20 21:24
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: mamy obowiązek ludzi łączyć, a nie dzielić

- Mamy obowiązek ludzi łączyć, a nie dzielić. Wyrazem miłości do Pana Boga jest szacunek dla drugiego człowieka - mówił bp Edward Janiak w Brzeźniu podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Rocha.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię, dzwonnicę i krzyż misyjny.

W homilii celebrans przybliżył sylwetkę św. Rocha i zachęcał parafian, aby naśladowali swojego patrona, który pomagał chorym i biednym. Dodał, że kult św. Rocha bardzo szybko rozwijał się w Europie. – W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym albo jako żebrak w łachmanach z psem liżącym mu rany. Jest patronem aptekarzy, lekarzy, szpitali, więźniów, a także zwierząt domowych – powiedział kaznodzieja.

Ubolewał, że w dzisiejszych czasach widoczne są nieporozumienia między ludźmi nie tylko w polityce, ale nawet w rodzinach. - Jak trudno jest ludzi jednoczyć. Jeśli przyjmujemy pokarm duchowy, chleb życia to musimy mieć świadomość, że mamy obowiązek ludzi łączyć, dawać świadectwo o miłości. Uczcie młodzież szacunku do dziadków, rodziców, do każdego człowieka, bo w tym jest mądrość i w tym przejawia się miłość do Boga – prosił bp Janiak.

Dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę.

Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Parafię w Brzeźniu erygowano w XIII w. i zapewne wtedy też zbudowano pierwszy drewniany kościół. Po raz pierwszy wspomniano go w dokumentach kościelnych w 1456 r. Nosił wezwanie św. Idziego i spłonął częściowo w 1628 r., ale został wkrótce odbudowany.

Na początku XVIII w. stan techniczny kościoła uległ pogorszeniu i w latach 1755-1758 wzniesiono nową świątynię ufundowaną przez Kazimierza Błeszczyńskiego, chorążego sieradzkiego. Budowę zrealizowano wg projektu działającego wówczas w Polsce włoskiego architekta Guido Antonia Longhiego. Konsekracja kościoła pw. św. Idziego odbyła się w 1761 r.

W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający patrona świątyni i parafii – św. Idziego z poł. XVIII w. z srebrnej sukience z 1817 r. Obok kościoła stoi dzwonnica wybudowana w 1761 r.

Od 2014 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Jan Henryk Witkowski.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Edward Janiak, Brzeźnio, odpust ku czci św. Rocha