Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-29 22:07
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak dziękuje za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego

Biskup kaliski Edward Janiak w liście pasterskim wystosowanym w związku z zakończeniem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśla, że rok jubileuszowy miał zasięg nie tylko diecezjalny, ale ogólnopolski, a nawet światowy.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Ordynariusz kaliski zwraca się do małżonków, aby na wzór Maryi i św. Józefa pielęgnowali miłość małżeńską. - Upływający czas być może pozbawił waszą miłość małżeńską intensywnych porywów, ale na pewno pogłębił wzajemne oddanie i uczucie. Wytrwajcie w wierności przysiędze małżeńskiej, a Bóg wynagrodzi waszą wierność nieśmiertelnym szczęściem – napisał bp Janiak.

Małżeństwa przeżywające trudności biskup zachęca do szukania sposobów umocnienia i odnowienia małżeńskiej miłości przez ufne wzywanie Bożej pomocy, korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania, kierownictwo duchowe czy małżeńską terapię.

Duchowny wzywa też rodziców do wychowania dzieci w wartościach chrześcijańskich. - W życiu rodzinnym nie powinno nigdy zabraknąć czasu dla siebie. Jest on niezbędny, aby rodzina mogła przeżywać siebie jak wspólnotę osób. Rozmowa, rodzinna modlitwa i uczestnictwo we Mszy św., wspólne świętowanie, rodzinny posiłek i rekreacja są nieodzowne, aby między rodzicami, dziećmi, dziadkami i innymi członkami rodziny nawiązać i utrzymać serdeczne relacje. Bliskość w rodzinie to sprawa tworzenia autentycznych relacji. Tam, gdzie członkowie rodziny znają się, wiedzą o swoich planach, rozumieją się i są sobie bliscy wytwarza się wspólnota uczuć, dzięki której można uniknąć wielu trudności, a nawet dramatów i tragedii – czytamy w liście.

Biskup kaliski przypomina, że św. Jan Paweł II będąc w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny w Polsce i wielkie dzieło obrony życia poczętego. - Troska o rodziny i obronę życia poczętego stała się w ten sposób dla Kościoła Kaliskiego szczególną misją. Nasza diecezja w osobie św. Józefa ma w tym względzie potężnego Patrona i Opiekuna – podkreśla bp Janiak i dodaje, że kaliskie Sanktuarium św. Józefa od 2004 r. nieprzerwanie poprzez posługę Telewizji Trwam i Radia Maryja stało się znanym ośrodkiem wypełniającym to przesłanie powierzone przez papieża.

Ordynariusz diecezji kaliskiej wskazuje, że papież Franciszek w 2017 r. ustanowił Nadzwyczajny Rok św. Józefa Kaliskiego i podniósł sanktuarium do godności Narodowego Sanktuarium św. Józefa Kaliskiego. - Rok ten zainaugurowany został przez abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w I Niedzielę Adwentu 2017 r. Natomiast dobiegnie końca w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia 2019 r. Mszą św. celebrowaną w kaliskim sanktuarium o godz. 12.30, na którą pragnę serdecznie wszystkich zaprosić – napisał hierarcha.

Biskup podkreśla, że rok jubileuszowy miał zasięg nie tylko diecezjalny, ale ogólnopolski, a nawet światowy. - W każdą sobotę przybywały pielgrzymki z poszczególnych parafii diecezji oraz z Polski. Pielgrzymi z Polski przybywali do sanktuarium także w ciągu tygodnia, wśród nich byli pątnicy ze stowarzyszeń, bractw, grup modlitewnych, zgromadzeń zakonnych, całe rodziny i osoby indywidualne. Gościliśmy także pielgrzymów z zagranicy: USA, Japonii, Niemiec, Francji, Austrii, Anglii, Irlandii, Włoch, Ukrainy, Czech, Mołdawii i innych krajów – wymienia pasterz diecezji.

Dodaje, że obszerne relacje z przebiegu roku jubileuszowego zamieszczały nie tylko media diecezjalne jak: Radio Rodzina, Dwutygodnik „Opiekun”, Telewizja Internetowa „Dom Józefa”, ale też Katolicka Agencja Informacyjna i ogólnopolski „Nasz Dziennik”, który patronował wydarzeniom tego roku.

Bp Janiak wskazuje, że dla diecezji był to rok wielkiej łaski. - Zgodnie z wyznaczonymi intencjami przez Papieża Franciszka modliliśmy się w tym czasie o wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, w obronie instytucji rodziny oraz za duchowieństwo i o nowe powołania kapłańskie i zakonne – pisze duchowny.

Biskup zachęca, aby w niedzielę 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, we wszystkich parafii diecezji odśpiewano podczas głównej Mszy św. dziękczynne Te Deum za łaski Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa. - Dzisiaj widzimy to szczególne wstawiennictwo św. Józefa i pragniemy dziękować za dar powołań kapłańskich do naszego seminarium, za kilkaset tysięcy pielgrzymów modlących się przed cudownym wizerunkiem św. Józefa oraz za wszelkie inicjatywy, które zrodziły się w tym czasie, jak regionalne spotkania młodzieży, Zespół Szkół Technicznych naszej diecezji im. św. Józefa, Dom Pomocy Społecznej w Złoczewie. Niech łaska kończącego się jubileuszowego Roku w naszym sanktuarium będzie jeszcze większym bodźcem do modlitwy, pracy i ofiary na rzecz świętości życia ludzkiego i rodziny za wstawiennictwem św. Józefa – czytamy w liście.

List zostanie odczytany w święto Świętej Rodziny, czyli niedzielę, 30 grudnia,  we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej. Tekst całego listu można znaleźć na stronie internetowej Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy