Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-09 21:12
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: atak na rodzinę uderza w wiarę

- Dzisiaj kiedy świat próbuje rodzinę rozsadzać różnymi ustawami, m.in. legalizacją związków jednopłciowych to uderza w wiarę. Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci Narodzenia NMP na Pólku.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Odpust połączono ze wspomnieniem 5. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pólkowskiej.

W homilii ks. prał. Henryk Nowak wskazywał, że święto Narodzenia NMP nazywane jest świętem Matki Bożej Siewnej. - Maryja w swoim narodzeniu została wsiana w historię świata. Maryja poprzez swoje narodzenie została wsiana w rolę każdego człowieka jako zaczątek i zapowiedź przyszłego zbawienia. Chrystus postanowił siać na ziemi wszelkie dobro rękami swej Matki. Czyż nie jesteśmy świadkami siania Bożego dobra rękami Maryi na miejscach kultu maryjnego? Zasiew Maryi to przede wszystkim siew wiary, pobożności, miłości Boga i bliźnich. W sercach wszystkich Polaków Maryja zasiewa też miłość do ojczyzny – podkreślał kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby kultywowali polskie tradycje i zwyczaje. - Czy dzisiaj święcimy garść ziarna przed zasiewem? Ile naszych polskich, chrześcijańskich zwyczajów pozostało po naszych ojcach i dziadach? Niech wszystkie te zwyczaje odżyją na nowo. Należy je kultywować, bo są świadectwem naszej wiary. Te zwyczaje są świadectwem naszej chrześcijańskiej kultury, są dorobkiem całych pokoleń – przekonywał proboszcz parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

W swoim słowie biskup kaliski prosił wiernych, aby przekazywali wiarę młodemu pokoleniu. - Papież Franciszek podczas spotkania z biskupami w Krakowie przypomniał, że należy dziękować dziadkom i babciom za przekazywanie wiary. Bardzo ważny jest przekaz wiary młodemu człowiekowi. Tego nie zrobi ani szkoła ani Kościół. Wiarę wynosi się z domu. Pan Bóg posługuje się ludźmi. Jesteście Panu Bogu potrzebni w sprawach wiary. Pamiętajmy, że wiarę można stracić, bo kto nie modli się, nie przystępuje do sakramentów świętych to traci wiarę – przestrzegał bp Edward Janiak.

Na odpust przyszła pieszo pielgrzymka z parafii w Nowej Wsi Książęcej. Uroczystość uświetniła orkiestra z Marszałek.

Obraz Matki Bożej Pólkowskiej datowany jest na lata 1630-1640. Początkowo znajdował się w małym kościółku, w tym samym miejscu, gdzie dzisiaj jest ogromna świątynia drewniana z 1711 r. Z dokumentacji znajdującej się w archiwum parafialnym odnoszącej się do okresu pochodzenia Obrazu Pólkowskiego wynika, iż badania przeprowadzone w 1966 r. przez pracownię konserwatorską Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu potwierdzają wiek jego pochodzenia. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany został techniką olejną na płótnie naklejonym na deskę.

W połowie XVII w. do kościoła docierali pielgrzymi z Kępna i Baranowa, aby szukać u Maryi ratunku od epidemii cholery i ślubowali, że co roku będą tutaj przybywać. Na odpusty przybywały dziesiątki tysięcy ludzi. Niestety dokumentacja jest dosyć skromna, ponieważ podczas pożaru w 1862 r., większość kronik uległa zniszczeniu. W parafii zachowało się spisane przez Jana Wolko świadectwo niewidomego Ignacego Franciszka Puchały: Wiadomość, czyli Opis Kościoła i cudownego Obrazu Najświętszej Maryji Panny na Pólku pod Bralinem, Mnichowice 1888 r.  Z tego liczącego kilkadziesiąt stron opisu wiadomo, że w XIX w. na Pólko przybywały rzesze pielgrzymek na tradycyjne odpusty Matki Bożej Szkaplerznej i Narodzenia NMP m.in. z  Lublińca, Opola, Wieruszowa, Wielunia, Ostrzeszowa, Grabowa, Goszcza i innych stron Polski. W świadectwie Puchały czytamy, że podczas tych odpustów spowiadało wiernych nawet 30 kapłanów, co świadczy o wielkiej liczbie pielgrzymów. Spisane świadectwa wotywne, którymi parafia dysponuje, sięgają XVII w. i mówią o różnych łaskach otrzymywanych za wstawiennictwem Matki Bożej, nie wykluczając uzdrowień cielesnych.

Korony nałożone na obraz Matki Bożej Pólkowskiej zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka w dniu 1 maja 2013 r. podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Rzymu w Roku Wiary. Koronacji obrazu 7 września 2013 r. dokonali: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i biskup kaliski Edward Janiak. Mszy św. koronacyjnej z udziałem biskupów polskich przewodniczył kard. senior Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Kustoszem sanktuarium był wówczas ks. prał. Dariusz Smolnik. Obecnie jest nim ks. kan. Roman Krzyżaniak. Wikariuszem jest ks. Przemysław Kapała.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-09 14:01:20
miniaturka

Arcybiskup Strasburga: w Kościele musi dojść do „głębokich zmian”

Arcybiskup Strasburga Luc Ravel oświadczył, że w obliczu „raka nadużyć seksualnych”, w Kościele musi dojść do „głębokich zmian”. W liście pasterskim hierarcha odniósł się do „Listu do ludu Bożego” Papieża Franciszka.
2018-09-09 17:40:54
miniaturka

Kard. Scola o Komunii dla rozwodników

Osoby rozwiedzione i pozostające w ponownych związkach nie mogą otrzymywać Komunii, jeżeli nie zdecydują się żyć w zupełnej powściągliwości seksualnej.
2018-09-09 18:02:28
miniaturka

325. rocznica pełnej jedności eparchii przemyskiej ze Stolicą Apostolską

Z okazji rocznicy, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował list na ręce abp Eugeniusza Popowicza, metropolity archidiecezji warszawsko-przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
2018-09-09 23:27:43

Festiwal Muzyki Tanecznej w Kielcach przechodzi do historii

Wczoraj (8.09) zakończył się dwudniowy Festiwal Muzyki Tanecznej w Kielcach. Zarówno publiczność jak i gwiazdy,które zgromadziły się w Amfiteatrze Kadzielnia nie zawiodły.
2018-09-09 23:43:05

Tydzień dla Jezusa w Warszawie

Od 26 sierpnia do 2 września w Warszawie odbył się Tydzień dla Jezusa.Program był bardzo bogaty i w związku z tym nawet najbardziej wymagający uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie.
2018-09-09 23:49:36

NARODOWE CZYTANIE 2018

W tym roku 8 września w całej Polsce czytano ,,Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W dobie cyfryzacji i 100-lecia Polski warto pochylić się po raz kolejnymi nad papierową wersją tej lektury i zastanowić się nad zmianami jakie zaszły w naszej Ojczyźnie.