Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-02 23:07
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun spotkał się ze strażakami

Bp Łukasz Buzun spotkał się ze strażakami z diecezji kaliskiej. Tegoroczne spotkanie ochotników odbyło się w sali OSP w Pólku koło Kalisza.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W swoim przemówieniu Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, przypomniał, że 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, którego celem było przyłączenie tych ziem do wolnej Polski. Dodał, że pierwszym przywódcą powstania wielkopolskiego był wielkopolanin gen. Stanisław Taczak, który w latach 1930-39 był wiceprezesem Zarządu Głównego, a także prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Poznaniu. - Warto w tym miejscu wspomnieć gen. Taczaka, oddanego strażaka i powstańca, który dążył do tego, aby znaczna część Wielkopolski mogła być przyłączona do wolnej Polski. Dawał nam wzór do naśladowania, z którego powinniśmy korzystać w tym roku i latach następnych – mówił organizator spotkania noworocznego.

Dziękował strażakom za trud i ofiarną pracę. - Chcę bardzo serdecznie podziękować wam za kolejny rok ofiarnej służby. To jest piękne co czynicie dla drugiego człowieka – stwierdził Krzysztof Grabowski.

W swoim wystąpieniu bp Łukasz Buzun wskazywał na ważną rolę strażaków w życiu społeczeństw lokalnych. – Straż spełnia różne zadania od udziału w akcjach ratowniczych po uświetnianie uroczystości kościelnych. Życzę wam, aby ta posługa dawała satysfakcję i radość – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który wyjawił, że w młodości miał okazję grać w orkiestrze strażackiej.

W spotkaniu noworocznym uczestniczyli m.in.: europoseł Andrzej Grzyb, starosta kaliski, a zarazem prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP z Kalisza Krzysztof Nosal, członek Zarządu Głównego Związku OSP Zbigniew Serbiak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu Stanisław Piotrowski, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, kapelani OSP z terenu diecezji kaliskiej: ks. kan. Tadeusz Pietrzak, kapelan strażaków powiatu pleszewskiego, ks. kan. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego, prezesi Zarządu Oddziałów Powiatowych OSP z Ostrowa Wielkopolskiego, Kępna, Jarocina, Pleszewa, Ostrzeszowa, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z południowej Wielkopolski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy