Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-13 21:56
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun spotkał się z Akcją Katolicką

- Każdy człowiek ma prawo domagać się, żeby to co święte miało swoje miejsce w przestrzeni publicznej – mówił bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania z członkami Akcji Katolickiej z całej diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Duchowieństwo i licznie zgromadzonych członków Akcji Katolickiej powitał ks. dr Sławomir Kęszka, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej

W homilii celebrans nawiązując do Niedzieli Chrztu Pańskiego podkreślał, że chrzest to pierwszy i podstawowy sakrament, który gładzi grzech pierworodny człowieka. – Wszystko w naszym życiu zaczęło się na chrzcie św. To narodzenie z wody i Ducha Świętego upodobniło nas do Chrystusa i wprowadziło w zasięg Królestwa Bożego. Łaska Ducha Świętego z darami cnoty, wiary, nadziei i miłości to początki, które są zarodkiem całej naszej drogi życiowej i bliskości z Bogiem – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że powołaniem Akcji Katolickiej jest przekazywanie dziedzictwa wiary i tradycji kolejnym pokoleniom. - Każdy człowiek, który jest członkiem państwa ma sumienie. Świętość nie jest czymś wewnętrznym. Człowiek ma prawo domagać się, żeby to co święte miało swoje miejsce w przestrzeni publicznej, społecznej, wspólnotowej – przekonywał hierarcha.

Zaznaczył, że Kościół jest sakramentem zjednoczenia człowieka z Bogiem. – Musimy odnawiać w sobie łaskę chrztu św. przez Eucharystię, bliskość z Chrystusem we wspólnocie, aby obronić w sobie kształt wiary – stwierdził bp Buzun.

W czasie Mszy św. przyjęto do Akcji Katolickiej sześcioro nowych członków, którym biskup wręczył odznaki i legitymacje. Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. Sławomir Kęszka, asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji kaliskiej i ks. kan. Jarosław Gzik, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żerkowie. Mszę św. i spotkanie ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Przed Bogiem” z Raszkowa.

Po Eucharystii przedstawiciele parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej spotkali się z biskupem w refektarzu, gdzie przełamali się opłatkiem. - Chciałbym życzyć wszystkim, którzy są włączeni we wspólnotę Akcji Katolickiej, żeby ten rok 2019 był rokiem, który będzie zbliżał nas do Pana Jezusa, bo to jest zasadniczy element naszego życia – życzył bp Buzun. Życzenia złożył także Robert Lis, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji KatolickiejWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: