Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-30 21:05
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun modlił się w intencji górników

- Niech służba górnika będzie służbą otwartą na obecność Jezusa Chrystusa przez wstawiennictwo św. Barbary – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” oraz ich rodzin w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans wskazał na św. Barbarę, patronkę górników. – Dzisiaj patrzymy na tę osobę, która w pierwszych wiekach chrześcijaństwa oddała swoje życie za wiarę w Jezusa Chrystusa – powiedział bp Buzun.

Podkreślał, że święci to ludzie, którzy otworzyli swoje serce na obecność Boga. – Te słowa, które dzisiaj wybrzmiały w Ewangelii „pójdź za mną” są słowami, które wybrzmiewają w historii każdego człowieka. Te słowa skierowane są do nas wszystkich, bo chrzest jest źródłem, z którego wypływa nasze powołanie – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że w życiu każdego człowieka konieczne jest zachowanie wolności serca. – Każdy człowiek powinien mieć przestrzeń w swoim życiu zarezerwowaną na modlitwę, życie sakramentalne, a przede wszystkim na bliską relację z Jezusem Chrystusem. To jest zasadnicze przesłanie, które płynie od osób świętych – św. Andrzeja, patrona dnia dzisiejszego czy św. Barbary. To są osoby, które oddały swoje życie doczesne dla Jezusa Chrystusa – przekonywał hierarcha.

Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Bytomiu i kapelan górników oraz ks. kan. Jacek Bochniak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich.

Podczas Mszy św. zagrała Górnicza Orkiestra Dęta z Bytomia pod batutą Dariusza Kasperka.

Centrala Węglowa w Katowicach powstała 20 lutego 1945 r., od 1949 r. Centrala Zbytu Węgla, której przedmiotem działalności była gospodarka węglem, brykietami i koksem na obszarze całego kraju. Historia ostrowskiej jednostki sięga 1968 r., kiedy to otwarto Składowisko Węgla. Powierzchnia ostrowskiego składowiska jest jednym z największych w Europie i wynosi 42 ha, co umożliwia składowanie około 1,7 mln ton surowca.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-30 14:38:58
miniaturka
play

Film wyróżniony "katolickim Oskarem"

Goszczący na polskich ekranach obraz „Chleb z nieba” zdobył nagrody w Festiwalu „Mirabile Dictu” - najważniejszym konkursie filmów religijnych.
2018-11-30 14:51:30
miniaturka

Papież: wolontariusze nadają społeczeństwu ludzkie oblicze

"Służba w wolontariacie to wybór, który czyni człowieka wolnym, a zarazem otwartym na potrzeby innych." – mówił Papież Franciszek, przyjmując w Watykanie członków stowarzyszenia wolontariuszy z Sardynii.
2018-11-30 18:40:23
miniaturka

Abp Szewczuk: w obecnych warunkach Ukrainy Słowo Boże jest źródłem nadziei

W Brzuchowicach koło Lwowa, zakończyły się doroczne rekolekcje dla biskupów ukraińskich obrządków łacińskiego i greckokatolickiego.
2018-12-01 07:20:23
miniaturka

Polska lekarka trędowatych jedną z twarzy światowego miesiąca misyjnego

Dr Wanda Błeńska będzie jednym z 25 „świadków misji” promujących w całym Kościele nadzwyczajny miesiąc misyjny. Lekarka znalazła się w gronie tak wybitnych postaci, jak św. Teresa z Lisieux czy św. Franciszek Ksawery.
2018-12-01 07:49:28
miniaturka

Papież do dzieci z wrocławskiej Kliniki Onkologicznej

Nie ma takich trudności życiowych, których nie można by było przezwyciężyć. Nie traćcie odwagi - mówił Papież do dzieci chorujących na raka z kliniki onkologicznej we Wrocławiu.
2018-12-01 08:10:48
miniaturka
play

IV Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

O niebezpiecznym współczesnym rozumieniu pojęcia tolerancja, dyskryminacji chrześcijan w Europie i koniecznej na to odpowiedzi mówił abp Marek Jędraszewski podczas IV Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan w Krakowie.