Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-11-30 21:05
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun modlił się w intencji górników

- Niech służba górnika będzie służbą otwartą na obecność Jezusa Chrystusa przez wstawiennictwo św. Barbary – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” oraz ich rodzin w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans wskazał na św. Barbarę, patronkę górników. – Dzisiaj patrzymy na tę osobę, która w pierwszych wiekach chrześcijaństwa oddała swoje życie za wiarę w Jezusa Chrystusa – powiedział bp Buzun.

Podkreślał, że święci to ludzie, którzy otworzyli swoje serce na obecność Boga. – Te słowa, które dzisiaj wybrzmiały w Ewangelii „pójdź za mną” są słowami, które wybrzmiewają w historii każdego człowieka. Te słowa skierowane są do nas wszystkich, bo chrzest jest źródłem, z którego wypływa nasze powołanie – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że w życiu każdego człowieka konieczne jest zachowanie wolności serca. – Każdy człowiek powinien mieć przestrzeń w swoim życiu zarezerwowaną na modlitwę, życie sakramentalne, a przede wszystkim na bliską relację z Jezusem Chrystusem. To jest zasadnicze przesłanie, które płynie od osób świętych – św. Andrzeja, patrona dnia dzisiejszego czy św. Barbary. To są osoby, które oddały swoje życie doczesne dla Jezusa Chrystusa – przekonywał hierarcha.

Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Bytomiu i kapelan górników oraz ks. kan. Jacek Bochniak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich.

Podczas Mszy św. zagrała Górnicza Orkiestra Dęta z Bytomia pod batutą Dariusza Kasperka.

Centrala Węglowa w Katowicach powstała 20 lutego 1945 r., od 1949 r. Centrala Zbytu Węgla, której przedmiotem działalności była gospodarka węglem, brykietami i koksem na obszarze całego kraju. Historia ostrowskiej jednostki sięga 1968 r., kiedy to otwarto Składowisko Węgla. Powierzchnia ostrowskiego składowiska jest jednym z największych w Europie i wynosi 42 ha, co umożliwia składowanie około 1,7 mln ton surowca.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: górnicy, Barbórka, Ostrów Wielkopolski, Konkatedra, bp Łukasz Buzun