Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-21 16:58
Anna Bajon / KAI

Bp Buzun: ministrant musi dawać dobry przykład

Być odważnym w przypadku ministranta to wszędzie przyznawać się do Pana Boga – mówił bp Łukasz Buzun podczas XII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

 W homilii biskup zachęcał ministrantów, aby rozpoznawali głos Boży w swojej duszy. - Pan Bóg przemawia do każdego z nas i musimy odczytywać ten głos w swoim życiu, bo jest milion głosów innych, np. w internecie, telewizji, środkach masowego przekazu, na ulicy, a szczególnie od kolegów – powiedział bp Buzun.

Przekonywał, że ministrant musi być człowiekiem odważnym. - Mieć odwagę to nie znaczy być agresywnym, odważnym w wyobraźni, pyskującym rodzicom. Być odważnym w przypadku ministranta to wszędzie przyznawać się do Pana Boga, zrobić znak krzyża wbrew wszystkiemu, wbrew kolegom, koleżankom. Wtedy człowiek okazuje odwagę, bo przyznaje się do tego, kim naprawdę jest. Rozpoczynając dzień od Mszy św. lub wstępując przed szkołą do świątyni to jest przyznawanie się do Jezusa na co dzień – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał ministrantów, aby pracowali nad swoim charakterem. - Trzeba pozbywać się własnego egoizmu i narcyzmu, pracować nad sobą, żeby osiągnąć doskonałość. Świat ma na nas ogromny wpływ. Człowiek może być bardzo dobry będąc małym chłopakiem czy młodzieńcem, a potem może popsuć się. Po to służymy przy ołtarzu, aby tym tendencjom nie ulegać, nie dać się wkręcić w złe rzeczy, mieć odwagę postawić granice i powiedzieć kolegom: tam nie idę, nie piję, nie biorę papierosa, nie chcę mieć narkotyków, tego nie oglądam – zaznaczył celebrans.

Wskazywał na św. Stanisława Kostkę i prosił ministrantów, aby zapoznali się z jego życiorysem. – Niech św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, św. Jan Berchmans, patron ministrantów, św. Mateusz, patron dnia dzisiejszego prowadzą nas po drogach naszego życia ku świętości - mówił bp pomocniczy diecezji kaliskiej.

W swoim przemówieniu ks. kan. Jarosław Kołodziejczak zachęcał ministrantów do jeszcze większej gorliwej służby przy ołtarzu. Prosił też o modlitwę za papieża Franciszka i Kościół Święty.

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Łukasz Buzun odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi.

Podczas Mszy św. biskup spośród ministrantów ustanowił 20 ceremoniarzy i pobłogosławił krzyże, które będą znakiem ich posługi.

Po Eucharystii ministranci udali się do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, gdzie odbyło się spotkanie z gościem – ks. Dariuszem Kulińskim, który jako ministrant w 2004 r. uczestniczył w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II.

Organizatorem pielgrzymki był ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

ek / Kalisz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-21 16:49:24
miniaturka

Katechetycy o realnych problemach nauczania religii w wirtualnej rzeczywistości

Dziś nie ma wątpliwości co do tego, że rzeczywistość wirtualna jest przestrzenią głoszenia Ewangelii. Jak powinno wyglądać nauczanie religii w rzeczywistości zmediatyzowanej? Zastanawiano się nad tym podczas sympozjum Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, które odbyło się 19 i 20 września w Częstochowie.
2019-09-21 16:55:26
miniaturka

Rzecznik KEP: Biskupi zobowiązali Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska – napisał w komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
2019-09-21 16:58:10
miniaturka

Rada KEP ds. Migracji: chrześcijanin powinien widzieć w migrancie brata, a nie problem

Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m.in. konkretnych działań zachęca Komunikat Rady KEP ds. Migracji.
2019-09-21 17:02:21
miniaturka

Bp Wętkowski: to jest czas świeckich w Kościele

„Wydaje się, że dzisiaj, w czasach, w których żyjemy, właśnie na osobach świeckich spoczywa znaczna odpowiedzialność, aby prowadzić życie Kościoła dalej. Aby - jeśli chcemy użyć terminu, że Kościół jest w kryzysie – z tego kryzysu wychodzić” – mówił w sobotę w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.
2019-09-21 17:04:46
miniaturka

KUL i Lublin żegnają o. Huberta Czumę – legendarnego duszpasterza akademickiego

- Dla wielu studentów był wzorem odważnego trwania po stronie prawdy. Za swą nieugiętą postawę wobec władzy komunistycznej został usunięty z KUL. Zapisał się w historii uniwersytetu złotymi zgłoskami – powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński o zmarłym w czwartek o. Hubercie Czumie.
2019-09-21 17:07:07
miniaturka

Abp Grušas: Eucharystia to czas otrzymywania Bożego miłosierdzia

„Eucharystia wśród różnych swych aspektów jest także miejscem i czasem otrzymywania Bożego miłosierdzia. Sama Eucharystia jest wyrazem Misericordia Dei – Bóg oddaje się za nas, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości” – mówił dziś w Poznaniu abp Gintaras Grušas, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy.