Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-20 20:26
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: diakon musi być człowiekiem modlitwy

- Dobry diakon zawsze będzie starał się być piękną ikoną Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor/źródło: Jacek Ryczkiewicz

Święcenia przyjęło 7 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że fundamentem posługi diakonatu jest głęboka, osobista więź z Jezusem. - Diakon, a potem kapłan musi być człowiekiem, który poznaje Jezusa, którego spotyka codziennie na modlitwie, w sakramentach świętych i uczy się Go kochać wszędzie, gdzie przebywa, czy to jest samotność, czy posługa czy przebywanie z innymi ludźmi – powiedział celebrans.

Wskazywał, że diakon musi być człowiekiem modlitwy i pracy nad sobą. - Nikt z nas, ani diakon ani kapłan nie znajdzie wystarczająco dużo energii, aby pełnić swoją posługę długotrwale, jeśli to nie będzie rozświetlone światłem Ducha Świętego, nie będzie oparte na Chrystusie – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że centrum działania diakona i kapłana jest wiara. - Jeśli nie ma w sercu wiary to w życiu diakona i kapłana nie wydarzy się nic głębokiego. O tę wiarę modlimy się dzisiaj w tym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, człowieka odważnego, człowieka, który całkowicie określił się w swoim życiu po stronie Chrystusa. Prosimy o to Matkę Najświętszą i św. Józefa, który w sposób szczególny towarzyszy nam w tym roku – mówił bp Buzun.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, proboszczowie, klerycy, krewni diakonów.

Nowo wyświęceni diakoni to: Piotr Dobrychłop z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, Tomasz Dytfeld z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Artur Filipiak z parafii pw. św. Mikołaja w Stawie Kaliskim, Lucjan Kupiec z parafii pw. św. Marcina w Odolanowie, Witold Morozowicz z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie, Robert Olejnik z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim, Sebastian Taczka z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim.

Diakoni podkreślają, że decyzję o kapłaństwie podjęli po głębokim rozeznaniu i przy pomocy łaski Bożej.

- Nie byłem ministrantem, nie byłem lektorem, nie należałem do żadnej grupy parafialnej. Kiedy znalazłem się w klasie maturalnej założyłem, że będę studiował elektroenergetykę na politechnice. Rozpocząłem studia, ale po pierwszym semestrze wiedziałem, że to nie jest moje miejsce i że nie mam już sił uciekać przed głosem Pana Boga. Nastąpił taki moment decydujący, żeby zabrać wszystkie dokumenty, powiedzieć rodzicom i dziewczynie o swojej decyzji i pójść do seminarium – powiedział diakon Artur Filipiak, który twierdzi, że dla niego najważniejsza jest służba drugiemu człowiekowi. – Bardzo dobrze czuję się wśród osób niepełnosprawnych i chciałbym z nimi pracować. Myślę, że w tym kierunku będę dalej rozwijał się – dodał.

- Pierwsze myśli o kapłaństwie pojawiały się w szkole podstawowej, ponieważ służyłem jako ministrant i to wszystko mnie bardzo fascynowało. Kiedy nauczyciele pytali mnie kim chciałbym być w przyszłości, to odpowiadałem, że księdzem, ale w gimnazjum już nie byłem tak odważny, aby przyznawać się do tych myśli. Po maturze poprosiłem Boga o światło i właśnie On wskazał mi tę drogę – zaznaczył Lucjan Kupiec, dla którego diakonat jest wyrazem służby i otwartości na Kościół.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-20 18:04:06
miniaturka

Papież: otwarcie na Ducha Świętego drogą do świętości

Każdy z nas jest powołany do świętości, której źródłem jest Duch Święty – podkreślił Papież w dzisiejszym rozważaniu przed południową modlitwą „Regina Coeli”.
2018-05-20 18:31:02
miniaturka

Abp Kupny: człowiek wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary

Wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary i nikt tego prawa nie może go pozbawić - podkreślił w niedzielę abp Józef Kupny.
2018-05-20 18:58:54
miniaturka

Książki warto i trzeba czytać – bibliotekarze na Jasnej Górze

Książki warto i trzeba czytać, one uczą, są wytchnieniem i leczą duszę, przekonują bibliotekarze. Już po raz 21. ta grupa zawodowa przybyła na Jasną Górę w ogólnopolskiej pielgrzymce.
2018-05-20 21:49:31
miniaturka
play

Premiera teledysku "Ty jesteś Drogą"

Kochani, już jest! Jeszcze ciepły teledysk Siewców Lednicy do ich nowej piosenki, która jest za razem hymnem tegorocznego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Jesteście ciekawi? My bardzo!
2018-05-20 21:57:07
miniaturka

Bp Napierała: Maryja upodobała sobie to miejsce

- Maryja upodobała sobie Tursko i chciała, aby było tutaj miejsce Jej szczególnej czci. Chciała tego Maryja i chciał tego Duch Święty - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku.
2018-05-21 08:24:16
miniaturka
play

Abp Krajewski otrzymał godność kardynalską

Ta nominacja nie dotyczy mojej osoby, ale odnosi się do funkcji, którą powierzył mi Ojciec Święty – jałmużnika papieskiego – powiedział kard. nominat Konrad Krajewski.