Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 23:18
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Bryl: prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności

- Prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności. Pokazujmy młodemu pokoleniu przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – mówił bp Damian Bryl w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

1 lutego  w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbyła się comiesięczna modlitwa w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.Temat lutowego spotkania brzmiał: „Powołanie – Boży dar dla każdego. Rodzina otwarta na Boga miejscem rozpoznania życiowego powołania”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

Konferencję na temat modlitwy do św. Józefa o dobrego współmałżonka wygłosili ks. dr Waldemar Graczyk i Karolina Kostera. Prelegenci mówili o inicjatywie comiesięcznej Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa o dobrego męża i dobrą żonę. Taka modlitwa rozpoczęła się w grudniu i ma miejsce w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.30. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.  

Mszy św. przewodniczył bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, ks. infułat Tadeusz Szmyt, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.  

W homilii bp Damian Bryl podkreślał, że bardzo ważnym wymiarem modlitwy jest słuchanie Słowa Bożego. – Św. Józef uczy nas słuchania. Całe jego zaangażowanie w życie Jezusa i Maryi było odpowiedzią na to, co usłyszał od Pana Boga. Prośmy dzisiaj, abyśmy chcieli jak Józef słuchać Boga, który do nas przemawia, abyśmy chcieli słuchając Bożego Słowa z tym słowem się skonfrontować. Pan przychodzi w swoim słowie, aby ono dawało nam życie, aby nas przemieniało – powiedział kaznodzieja.

Odwołując się do Słowa Bożego przekonywał, że szczęście człowieka płynie z wierności prawu Bożemu. - Żyjemy w takiej kulturze, która mocno podkreśla wolność rozumianą jako niezależność, jako swobodę i często w takim przeżywaniu życia wydaje nam się, że przykazania krępują tę wolność i są przeciwko nam. Słowo Boże mówi, że prawo Boże jest drogą do szczęścia, pomyślności – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Zachęcał wiernych, aby pokazywali innym, że przykazania Boże są drogą do szczęścia i pomyślności. – Prośmy św. Józefa, abyśmy o tym umieli mówić w odpowiedni sposób innym, młodemu pokoleniu, byśmy umieli pokazać przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – zaznaczył celebrans.

Prosił o modlitwę w intencji rodzin, aby były miejscem, gdzie młody człowiek wchodzący w życie odkryje swoje powołanie. - Drodzy rodzice i dziadkowie troszczmy się o to, by stworzyć dobry klimat w domu, aby dzieci i wnuki mogły wzrastać, mogły rozwijać się w swojej wierze. Pamiętajmy jak ważne jest wychowanie do ducha służby – wskazywał bp Bryl.

Apelował, aby pozwolić młodym ludziom samodzielnie wybrać swoje powołanie. – Chcę prosić, abyśmy modlili się, aby rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie pozwolili młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie wybrać swoje powołanie, żeby nie wybierali za nich, tylko pozwolili temu młodemu człowiekowi wybrać i by umieli zgodzić się na jego wybór – mówił hierarcha.

Zwrócił się też do młodych, aby kroczyli przez życie zgodnie z wolą Bożą. - Drodzy młodzi pozwólcie sobie zadać pytanie do czego zaprasza mnie Jezus, jaka jest Jego propozycja na moje życie. Nie ma piękniejszego projektu na życie niż ten, który przygotował dla każdego z nas Jezus – stwierdził bp Bryl.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodych stojących przed wyborem drogi życiowej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak upomniał się o prawdę historyczną dla Polski. – Tutaj w Kaliszu nie może nie wybrzmieć słowo upomnienia się, żeby Żydzi nam dyktowali, co jest prawdą historyczną. Bogu dzięki, że mamy odpowiedzialnego prezydenta, premiera i odpowiedzialnych Polaków w rządzie. Polacy wiele przeszli i nie tylko nie pozwolą fałszować historii, ale także słuchać Unii Europejskiej, która chce nam dyktować jak ma wyglądać prawo sędziowskie. My przeszliśmy dobrą szkołę w ogromnej hegemoni radzieckiej i to nas wiele nauczyło. W imię tych, którzy tutaj po wojnie z obozu koncentracyjnego z Dachau przybyli na kolanach dziękować św. Józefowi wypowiadam te słowa z jednej strony wdzięczności wobec odważnych Polaków, a z drugiej strony upomnienia się o prawdę historyczną – mówił hierarcha.

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że media katolickie spełniają bardzo ważną rolę we współczesnym świecie. Prosił też o modlitwę w intencji Telewizji Trwam, Radia Maryja i czasopisma „Nasz dziennik”, który 29 stycznia obchodził 20. rocznicę powstania.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-01 15:52:11
miniaturka

Licheń. Odpust ku czci św. Doroty

Św. Dorotę, dziewicę i męczennicę, będą wspominać wierni, którzy w dniu 6. lutego udadzą się na uroczystości odpustowe do licheńskiego kościoła parafialnego.
2018-02-01 18:22:22
miniaturka

Miechowski Ekonomik zaprasza na afrykańskie pączki i ciasta. Wspiera misje w RCA

Koło misyjne działające przy Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie oraz wolontariusze serdecznie zapraszają na V edycję akcji misyjnej pt. "Wyślij Pączka do Afryki”.
2018-02-01 18:41:15
miniaturka

Wirtualne spacery po miejscach kultu Maryjnego

Z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, powstał nowy portal www.szlak.maryjny.pl umożliwiający wirtualne zwiedzanie sanktuariów Maryjnych.
2018-02-02 07:35:31
miniaturka

Posługa Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mikstacie

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi od prawie stu lat posługują w mikstackiej parafii.Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do dziękczynienia za ich ofiarną, pokorną posługę.
2018-02-02 09:36:23
miniaturka

Białoruscy biskupi u Papieża

Episkopat Białorusi rozpoczął wizytę ad limina. Dziś białoruscy biskupi byli u Papieża. Czuliśmy się, jakby ojciec rozmawiał ze swymi dziećmi – powiedział po audiencji abp Tadeusz Kondrusiewicz metropolita mińsko-mohylewski.
2018-02-02 09:50:35
miniaturka

Niemcy: w trosce o dojrzałe bierzmowanie

Diecezja Pasawy w Niemczech będzie dopuszczać młodzież do bierzmowania dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Taką decyzję podjął tamtejszy ordynariusz bp Stefan Oster SDB po dłuższych konsultacjach z odpowiedzialnymi duszpasterzami i katechetami.