Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-14 22:57
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskupi z Kalisza na obradach CCEE w Poznaniu

Biskupi z Kalisza wzięli udział w inauguracji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy w Poznaniu (CCEE). Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W czwartek, 13 września 2018 roku, w Poznaniu rozpoczęły się obrady Rady Konferencji Biskupów Europy. Tematem spotkania przewodniczących episkopatów ze wszystkich krajów Europy jest „Duch solidarności w Europie”. Na początku spotkania abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący CCEE i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał, że Rada Konferencji Biskupich Europy spotyka się w Polsce, czyli w kraju wielkich tradycji historycznych i religijnych. Metropolita poznański wyjaśnił, że obecne zebranie CCEE odbywa się z okazji 100-lecia niepodległości Polski, do której odzyskania bardzo przyczynił się także Kościół.

Z kolei przemówienie otwierające obrady wygłosił przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco, który zaznaczył, że jeśli Europa straciłaby poczucie solidarności między poszczególnymi osobami, narodami i państwami, zdradziłaby swe chrześcijańskie przesłanie, a to oznaczałoby zubożenie cywilizacji i regres cywilizacji europejskiej. W swoim wystąpieniu premier rządu RP Mateusz Morawiecki podkreślał, że polskość, europejskość i chrześcijaństwo są niezbywalnymi filarami polskiej państwowości. Przypomniał też o korzeniach solidaryzmu społecznego zakorzenionego w tradycji chrześcijańskiej oraz o tym, że dobrobyt państw Zachodu przez lata budowała chrześcijańska demokracja.

Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. w poznańskiej Farze, której przewodniczył kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W homilii celebrans przypomniał o potrzebie bezinteresowności relacji i służby. - Jezus jest bezpośredni i konkretny: wszyscy jesteśmy w stanie czynić dobro tym, którzy nam czynią dobro, ale uczeń musi czynić dobro nawet tym, którzy mu się nie odwdzięczą lub go krzywdzą: „Miłujcie swych nieprzyjaciół”. W tym leży chrześcijańska różnica, która nie jest moralistyczna – mówił hierarcha.

Uroczystą Eucharystię współcelebrowali przewodniczący konferencji episkopatów państw Europy, a także abp Salvatoere Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, prymas Polski abp Wojciech Polak, biskupi metropolii poznańskiej oraz liczne duchowieństwo. We Mszy św. uczestniczyli wolontariusze działający w archidiecezji poznańskiej.

Diecezję kaliską reprezentowali: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, pierwszy biskup kaliski Stanisława Napierała. Obecni byli także ks. kan. Krzysztof Duchnowski i ks. kan. Eugeniusz Synowiec.Podziel się tym materiałem z innymi: