Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-31 22:36
Ewa Kotowska-Rasiak

Alumn przyjął strój duchowny

Jeden alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przyjął strój duchowny. Sutanna jest dla niego zewnętrznym znakiem świadczącym o przynależności do Chrystusa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Obłóczyny odbyły się w parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim, z którego wywodzi się kleryk.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że drogą do świętości jest całkowite oddanie się Chrystusowi. - Uroczystość Wszystkich Świętych mówi nam, że kiedy patrzymy na świętych to widzimy Chrystusa, który działał w ich życiu. Ci ludzie żyli dla Chrystusa całym swoim życiem – powiedział kaznodzieja.

Życzył alumnowi, żeby z radością nosił strój duchowny. - Można przyjąć strój duchowny, a później rzadko go nosić. Nie zawsze będzie to łatwe w życiu, w niektórych sytuacjach chciałby się być bez sutanny, aby być niezauważonym, ale Jezus mówi bardzo jasno w Ewangelii, że „światło stawia się na świeczniku, a nie kryje pod korcem”, a na świeczniku nie jest być łatwo – zaznaczył celebrans, który dodał, że sutanna pokazuje, że dla kapłana najważniejszy jest Jezus, który jest przewodnikiem i przyjacielem.

Podkreślał, że Matka Boża jest przewodniczką w drodze do nieba. - Prośmy Matkę Bożą, która przewodniczy wszystkim świętym, która całkowicie była ogarnięta przez Bożą łaskę, abyśmy za Jej przewodem szli do Chrystusa i mieli swój wzrok utkwiony w Jego osobę przez wiarę. Na tej drodze zawierzenia i wiary możemy przylgnąć do Chrystusa przez sakramenty, modlitwę, pracę nad sobą, współpracę z łaską. Niech ta droga będzie dla nas drogą codzienną, ponieważ jest to droga uświęcenia – mówił bp Buzun.

Alumn Karol Raczak zanim wstąpił do seminarium próbował inaczej ułożyć sobie życie studiując na wrocławskiej uczelni. - Był to bardzo ciężki wybór, zajęło mi to dużo czasu. Długo uciekałem przed powołaniem, dopiero dwa lata po maturze wstąpiłem do seminarium, bo czułem, że tego chce ode mnie Pan Jezus. Mój plan był na początku taki, że wstępując do seminarium przekonuję się, że to nie jest to i rezygnuję, jednak mój plan nie udał się, bo cały czas trwam w powołaniu, czego oznaką jest teraz ta sutanna – powiedział kleryk.

Sutanna jest dla niego zewnętrznym znakiem wybranej drogi kapłańskiej. – Już teraz przez wielu ludzi będę postrzegany jako ksiądz, będą patrzeć na mnie przez pryzmat osoby duchownej, więc to będzie mnie mobilizować do dawania dobrego przykładu – stwierdził alumn.

Po Mszy św. bp Łukasz Buzun odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową z okazji 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej.W uroczystości uczestniczyli, m.in.: ks. kan. Jacek Kita, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, klerycy, rodzice i krewni alumna trzeciego roku.

Sutannę otrzymał kleryk trzeciego roku Karol Raczak, który formację seminaryjną odbywa w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy