Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów

Ogólnopolska Konferencja Naukowa odbędzie się w Częstochowie w dniach 14-15 września 2017 roku.

Jak piszą organizatorzy "Zwyczaj koronacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny, jako wotum i wyraz szczególnej czci, został zapoczątkowany już w średniowieczu. Jednakże głębszy wymiar teologiczny  i określoną oprawę otrzymały dopiero na początku XVII wieku, kiedy to kapituła watykańska wyraziła zgodę na koronację kilkudziesięciu obrazów na terenie Italii. W następnym stuleciu taka forma okazywania hołdu wizerunkom Najświętszej Maryi Panny przeszczepiona została na teren Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Jako pierwszy ukoronowany został Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się 8 września 1717 roku. Kilka tygodni wcześniej (22 lipca 1717 r.) przybył na Jasną Górę kanclerz wielki koronny Jan Szembek, który przekazał korony papieskie otrzymane uprzednio od nuncjusza w Saksonii, jak również przedstawił dekret upoważniający biskupa chełmskiego Krzysztofa Szembeka do dokonania koronacji oraz „modus coromandi Sacram Imaginem”. W ciągu kolejnych 300 lat ukoronowano w Polsce niemal 200 wizerunków Najświętszej Maryi Panny, stanowiąc o symbolice polskiego chrześcijaństwa."

Wśród poruszanych zagadnień znajdą się tematy związane z koronacją obrazów Matki Bożej: problematyka wizerunku, ceremonie koronacji, wydarzenia i przekazy historyczne związane  z tymi wydarzeniami, historia koronowanych obrazów, ikonografia, odniesienia koronacji obrazów w literaturze i kulturze, itp.

Patronat honorowy:
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Metropolita Częstochowski – ks. Arcybiskup Wacław Depo
Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk
Przeor Jasnej Góry – o. Marian Waligóra
JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – dr hab., prof. AJD Anna Wypych-Gawrońska

« 1 »

reklama

reklama

reklama