Jasna Góra: 26 sierpnia wielkie widowisko muzyczne

Koncert „Jasna Góra - polska Kana” został przygotowany na kulminację obchodów 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Ponad pół tysiąca artystów, pełne rozmachu rekonstrukcje nie tylko na specjalnej scenie, ale i w historycznych miejscach Jasnej Góry, efekty pirotechniczne i zastosowanie najnowszego sprzętu multimedialnego – to złoży się na wielkie widowisko muzyczne, które 26 sierpnia odbędzie się u stóp jasnogórskiego sanktuarium.

Multimedialne widowisko będzie niepowtarzalną okazją, aby w ciągu dwóch godzin przeżyć polską historię trwale połączoną z obecnością jasnogórskiego Obrazu. Gdy Wwzerunek Hodegetrii pojawił się na Jasnej Górze, był już otoczony czcią i kultem. Klasztor jasnogórski stał się przede wszystkim sanktuarium maryjnym. Według Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed rokiem 1430 był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Widowisko będzie opowieścią jak obraz Matki Bożej był szczególnie ważny dla polskiego narodu w chwilach utraty lub zagrożenia naszej wolności; w czasach potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski, czy okresie reżimu komunistycznego. Ważnym wątkiem przedstawienia będzie historia pielgrzymowania na Jasną Górę, od jego początków do współczesności – podkreśla Marcin Pospieszalski, dyrektor artystyczny i autor scenariusza. Wydarzenia historyczne, jak np. oblężenie Jasnej Góry podczas „potopu szwedzkiego” będą inscenizowane przez grupy rekonstrukcyjne z użyciem specjalnych efektów pirotechnicznych.

Widowisko zostanie zrealizowane z użyciem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego. Rozmach projektu pokazuje ilość miejsc inscenizacyjnych: duża scena wybudowana na Błoniach Jasnogórskich, na której odbędą się wszystkie wykonania muzyczne (prawie 20 utworów); mury jasnogórskie, na których odbędą się wszystkie inscenizacje rekonstrukcyjne (przyniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie, koronacja), a także Kaplica Cudownego Obrazu, wieża klasztoru i brama Lubomirskich.

Spektakl reżyseruje Bolesław Pawica. W widowisku wystąpią z towarzyszeniem chórów i orkiestry m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Angelika Górny i Dariusz Malejonek. W roli narratora wystąpi Paweł Królikowski, a obok niego na scenie pojawią się także: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski.

Koncert „Jasna Góra - polska Kana” będzie transmitować na żywo Program 1 Telewizji Polskiej, w sobotę 26 sierpnia o godz. 21.00.

mir / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama