Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-15 21:48
Małgorzata Strzelec

Rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w w Mikstacie

"Święty Rochu, weź w swą opiekę tutaj przychodzących..." -wiele osób tej opieki doświadczyło.Więc przychodzą szczególnie licznie, by uczcić Świętego Patrona.

Procesja z fary do sanktuarium
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha to jedno z najważniejszych wydarzeń  w roku w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Już 7 sierpnia rozpoczęły się duchowe przygotowania do tej uroczystości. Młodzi parafianie spotykali się w Szkole św. Rocha. Wielu parafian codziennie o godz. 18:30 uczestniczyło we Mszy św. połączonej z Nowenną do św. Rocha. W przedodpustowych dniach nauki rekolekcyjne głosił ks. kan. Bogumił Kempa. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej o godz. 18:00 w kościele farnym sprawowana była Msza św. podczas której wysłuchaliśmy ostatniej nauki rekolekcyjnej. Ks. Bogumił podkreślał w niej miłość Boga do człowieka. Zaakcentował, że Bóg wybierając Maryję na Matkę Jezusa chciał być blisko człowieka. Nawiązując do Święta Wojska Polskiego zapytał o jaką Polskę walczyli i za jaką Polskę ginęli nasi rodacy. Podkreślił, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, z tego że mamy,  tu w Mikstacie naszego świętego Rocha. Podkreślił znaczenia tradycji w życiu wspólnoty. Wiele ważnych słów skierował do nas podczas  rekolekcyjnych nauk, zachęcających do przemiany życia, pracy nad sobą, do naśladowania naszego niebieskiego Patrona. Z pewnością pomogły nam one w przygotowaniu pięknego, szczególnego odpustowego czasu. A ten właśnie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie trwa. Po Mszy św.  z kościoła farnego wyruszyła uroczysta procesja  z Najświętszym Sakramentem i relikwiami niebieskiego Patrona na Wzgórze Mikstackie, gdzie znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha.  W procesji uczestniczyli kapłani posługujący na co dzień w mikstackiej wspólnocie,  z niej pochodzący oraz liczna rzesza parafian, gości i pielgrzymów.  Z feretronami, sztandarami przy dźwiękach orkiestry parafialnej przeszliśmy na miejsce głównych uroczystości. Po przybyciu do Sanktuarium odśpiewane zostały uroczyste nieszpory i odprawiona Nowenna do Świętego Rocha.  Po Nowennie rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne. Wiele osób w tej nocnej ciszy zapewne  nawiedzi  Sanktuarium, by  z  Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie i naszym patronem Świętym Rochem podzielić się swoimi radościami i troskami, by podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę i wsparcie.

16 sierpnia  odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Tymczasem na Mikstackim Wzgórzu „u świętego Rocha” trwa adoracja. Potrwa do rana…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy