Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-14 12:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Siódmy dzień nowenny i rekolekcji przed odpustem św. Rocha w Mikstacie

" Nikt z nas nie jest wyjęty z nieskończonej Bożej miłości. Bóg kocha każdego człowieka" mówił w Diecezjalnym sanktuarium św. Rocha w Mikstacie - ks. kan. Bogumił Kempa

Msza św. z Nowenną w sanktuarium
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Piękna i bogata w wydarzenia była niedziela bezpośrednio poprzedzająca uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha i kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. W godzinach przedpołudniowych nauki rekolekcyjne w farze głosił ks. kan. Bogumił Kempa.

Swoje przedodpustowe spotkanie z Bogiem i Świętym Rochem przeżywały osoby chore, niepełnosprawne i starsze. To  w ich intencji sprawował o godz. 15:00 Eucharystię w sanktuarium  ks. Krzysztof Lipiński, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

W mikstackim sanktuarium trwa nowenna przygotowująca parafian i pielgrzymów do uroczystości odpustowych.  Trzeba zauważyć, że każdego dnia przybywają oni do sanktuarium, by uczestniczyć we Mszy św. połączonej z nowenną. W niedzielny wieczór sprawował ją ks. kan. Bogumił, który pomaga  nam w duchowym przygotowaniu się do naszego parafialnego święta. Wiele ważnych słów, zachęcających nas do pracy nad sobą, do przemiany swoich serc już usłyszeliśmy. W niedzielę popłynęły z Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha kolejne. Tym razem o Bożym miłosierdziu i wielkiej miłości Boga do człowieka.  Jak podkreślił kaznodzieja   w każdym fragmencie Ewangelii ujawnia się ten największy przymiot Boga, miłosierdzie, które polega na gotowości Jego  pochylania się nad człowiekiem, wyciągania go z największych głębin grzechu. Kontynuując rozważanie ks. kan. zwrócił uwagę, że Bóg nigdy nie przekreśla człowieka, ponieważ „ nie chce śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił”. Dla Boga każdy człowiek jest ważny, każdy człowiek może do Niego zawołać: „ JEZU RATUJ”.  Tylko Bóg zna ludzkie serce i dlatego nie powinniśmy nikogo przekreślać. W dalszej części rozważania ks. kanonik zwrócił uwagę, że  w życiu doświadczamy różnych sytuacji, ale nigdy nie wolno nam zwątpić  w Boże miłosierdzie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że musimy uwierzyć, że Boże miłosierdzie nie polega na zaspokajaniu naszych próśb, ale jak  powiedział- „ Boże miłosierdzie jest po to, żeby nas wydobywać, żeby nas ratować”. Zwrócił uwagę, że Pan Bóg jest nam w stanie wszystko przebaczyć, wszystko zapomnieć, musimy tylko przyjść i wyznać grzech. Podkreślił, że jeśli ludzie rezygnują ze spowiedzi często tracą wiarę, zaczynają żyć w    przekonaniu, że Bóg nie jest im potrzebny. Dodał, że najtrudniej jest nawrócić, podnieść człowieka, który uważa że nie ma grzechów. Zaapelował byśmy potrafili stanąć w prawdzie i  nigdy nie myśleli, że nie mamy grzechów. Kontynuując kaznodzieja zwrócił uwagę, że człowiek musi chcieć wejść na fale i zmierzyć się ze swoim życiem, musi mieć odwagę zawołać Jezu ratuj,  a wtedy On na pewno tak jak Piotrowi poda nam rękę. Nawiązując do postaci naszego niebieskiego Patrona ks. kan. Bogumił powiedział: „Święty Roch to jest taka ręka, która Pan Jezus wyciąga do nas. To jest człowiek, który uczy nas głębokiej i prawdziwej wiary w Boże miłosierdzie,  w Bożą moc, w Bożą pomoc. Jak ludzie się go dotykali doświadczali uzdrowienia, także uzdrowienia swego serca”. Ks. kan. zaakcentował, że Jezus nigdy nie uzdrawiał tylko ciała, ale przede wszystkim  uzdrawiał serca i dusze ludzkie.

Kończąc homilię ks. Bogumił powiedział:” Bóg chce dla nas dobrze, bo nas kocha. Jest dobry, naprawdę dobry. Różne trudności na człowieka przychodzą , różne doświadczenia, ale nigdy nie wolno nam zwątpić w nieskończone Boże miłosierdzie  i Jego miłość. Tego wam dzisiaj z  całego serca życzę”. Po raz kolejny w czasie rekolekcyjnych nauk usłyszeliśmy słowa zapewniające nas o wielkiej miłości Boga do człowieka. Przedodpustowy czas, to szczególny czas łaski. Być może słowa skierowane do zebranych w mikstackim sanktuarium w ten niedzielny wieczór sprawią, że ktoś kto od dawna nie korzystał z sakramentu pokuty i pojednania odkryje na nowo prawdę o nieskończonym miłosierdziu Bożym.

Po Mszy św. ks. kan. Krzysztof odprawił nowennę. Wierni uczcili relikwie św. Rocha.

Nowenna do Świętego Rocha zazwyczaj kończyła  dzień przygotowań do uroczystości odpustowych. Jednak nie ten, 13 sierpnia. O godz. 20:00 w kościele pw. Świętej Trójcy odprawione zostało nabożeństwo fatimskie. Pięknie wpisało się ono w ten przedodpustowy czas. Na obrazie w ołtarzu głównym w sanktuarium w Mikstacie   św. Roch ma u pasa przewieszony różaniec. Był wielkim czcicielem Matki Bożej, jest naszym Patronem, a więc wzorem. Uczymy się więc  od Niego miłości do Maryi i do modlitwy różańcowej.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-14 11:28:27
miniaturka

Zaproszenie na II Małopolski Marsz Rodzinie i Życiu TAK!

Zaproszenie także dla obrońców życia spoza Małopolski. 8 października 2017 r. odbędzie się II Małopolski Marsz Rodzinie i Życiu TAK!
2017-08-14 11:56:55
miniaturka

Bp Guzdek: niech bezpieczeństwo naszej Ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy

- Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej Ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy - apeluje biskup polowy Józef Guzdek.
2017-08-14 12:21:55
miniaturka

Abp Nossol: zjednoczona Europa powinna być kuźnią wolności i miłości

Zjednoczona Europa powinna być kuźnią wolności i miłości – powiedział abp Alfons Nossol 13 sierpnia w Kamieniu Śląskim z okazji metropolitalnych uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka.
2017-08-14 13:05:47
miniaturka

Młodzież z całej Polski spotka się w Gietrzwałdzie

W roku jubileuszowym 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie zapraszamy młodzież z całej Polski na Czuwanie Młodych na Polach Gietrzwałdzkich - mówi w rozmowie z KAI Agnieszka Sułkowska, współorganizator Czuwania.
2017-08-14 13:38:44
miniaturka

Lublin: Wieczór ku czci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W środę, 16 sierpnia, w Lublinie odbędzie się uroczysty Wieczór ku czci Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski, Biskupa Lubelskiego w latach 1946-1949.
2017-08-14 14:24:57
miniaturka

Rzecznik KEP: Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej

Liczba pątników przybywających na Jasną Górę i do innych sanktuariów jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. - wskazał ks. Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP.