Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-12 16:17
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa w Mikstacie

Już 16 sierpnia, w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie odbędą się wielkie uroczystości odpustowe.

Plakat z programem uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w Mikstacie
Autor/źródło: ks. Krzysztof Ordziniak

W Mikstat (diecezja kaliska), w dniach 15- 16 sierpnia odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci uroczystości Rocha. W tej miejscowości  mają one niezwykły, niespotykany   przebieg, gdyż połączone są z obrzędem  błogosławieństwa zwierząt. Mikstat jest jedynym  miejsce w Polsce, gdzie odbywa się on  nieprzerwanie od ponad trzystu lat.

W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha już od 7 sierpnia trwają przygotowania duchowe do tego wielkie święta. Rozpoczęła się Nowenna do Świętego Rocha, młodzi Mikstaczanie spotykają się w Szkole Świętego Rocha.

Święty Roch z wielkim oddaniem posługiwał chorym, odrzuconym. Jest patronem chorych. W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 13 sierpnia)  do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w sposób szczególny na godzinę 15:00 zaproszone są osoby chore, niepełnosprawne i starsze wraz ze swymi opiekunami. W ich intencji będzie sprawował Mszę św. ks. Krzysztof Lipiński, wikariusz mikstackiej parafii, który spełnia także posługę diecezjalnego duszpasterza osób niepełnosprawnych. Podczas tej Mszy św. udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych. Święty Roch nie tylko posługiwał chorym, ale sam doświadczył cierpienia. Spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u stóp Jego ołtarza trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. To bardzo ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych. To właśnie często te osoby ofiarują swoje cierpienia w intencji dzieł realizowanych w naszej wspólnocie.

Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie mikstackie sanktuarium. Przybędą i  w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia, by prosić swego patrona o opieką. W ich intencji o godz.13:00 Eucharystię sprawował będzie Krajowy Duszpasterz tej grupy zawodowej o. Jerzy Brusiło.

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami  św. Rocha z kościoła farnego na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha. To tu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. W sanktuarium odprawiane zostaną  nieszpory, a po nich rozpoczyna się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24.00 sprawowana jest Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej. Niesamowite jest sceneria i atmosfera tej Mszy św. W dzień odpustu 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 8:00 odbędzie się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający głęboką wymowę religijną obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona ks. Bp Senior Stanisław Napierała, który także będzie przewodniczył sumie odpustowej i wygłosi homilię.

W uroczystości odpustowe wpisuje się Msza Święta ze specjalnym indywidualnym błogosławieństwem najmłodszych. Zostanie ona odprawiona o godz. 18:00.

Po tej Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego.

Warto dodać, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listą Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

                                                                                                  Na uroczystości serdecznie zaprasza

                                                                                                                                                         Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak,

                                                                                                              Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie


Zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości można zobaczyć na:  http://www.parafia-mikstat.pl/Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy