W homilii pierwszy biskup kaliski wskazując na św. Wawrzyńca przybliżył naukę Kościoła o bogactwie i ubóstwie. - Ubogimi w duchu mają być wszyscy uczniowie Jezusa Chrystusa bez względu na to czy mają bogactwo materialne, czy materialnie są biednymi i nędzarzami. Wszyscy są powołani do tego, aby byli ubogimi w duchu, czyli mieli właściwy dystans w stosunku do dóbr materialnych – mówił celebrans.
Dodał, że dobra materialne są środkiem do celu, a nie celem. - Dobra materialne mają służyć ludziom. Ci, którzy mają więcej dóbr materialnych mają nimi służyć innym. Ci ludzie mają być tymi, którzy będą objawiać Boga jako Stwórcę dóbr materialnych. To jest powołanie wszystkich uczniów Chrystusa – wskazał kaznodzieja.
Zaznaczył, że bieda jest złem i trzeba z nią skutecznie walczyć. - Bieda to jest zło bez względu na to czy to jest bieda zawiniona czy niezawiniona. Bieda jest zawsze złem i z biedą trzeba skutecznie walczyć, a przede wszystkim z jej przyczynami – powiedział bp senior.
Wskazał na diakona św. Wawrzyńca, któremu papież powierzył zarządzanie dobrami materialnymi Kościoła i polecił troskę o ubogich. - Św. Wawrzyńcze módl się za nami, abyśmy mieli właściwe spojrzenie na dobra materialne, abyśmy znaleźli się tam gdzie jest błogosławieństwo naszego Pana wśród ubogich w duchu i mieli właściwą postawę do dóbr materialnych i byśmy je zawsze widzieli jako środek do celu, a nie cel, bo celem jest Bóg, który jest Stwórcą wszystkiego – przekonywał pierwszy biskup kaliski.
Mszę św. zakończyły odmówienie litanii do św. Wawrzyńca, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wraz z bp. Stanisławem Napierałą modlili się ks. Piotr Kuświk, proboszcz wielowiejskiej parafii i ks. Włodzimierz Młynarkiewicz, emerytowany proboszcz tej parafii. Po Eucharystii biskup poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej. Delegacje Straży Grobu Pańskiego złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
Przed salą wiejską odbyła się prezentacja przybyłych na uroczystość Straży Grobu Pańskiego.
Straż Grobu Pańskiego w Wielowsi powstała trzy lata temu z inicjatywy ks. Piotra Kuświka i sformułowała się z grupy osób odtwarzających Misterium Męki Pańskiej. Sporą część 9-osobowej grupy stanowią strażacy z OSP w Wielowsi.
W Stawiszynie tradycja Turków zrodziła się w czasie świąt wielkanocnych podczas zaborów, kiedy proboszczem był ks. Teodor Mejer. Grupa liczy 17 osób, a jej kapitanem jest Kazimierz Jagielski.
W Dobrej straż powstała 134 lata temu przy parafii pw. Narodzenia NMP. Obecnie grupa liczy 32 członków.
Turki z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach szczycą się ok. 200-letnią tradycją trzymania straży przy grobie Pańskim. W skład grupy wchodzi 8 żołnierzy podzielonych na 4-osobowe zmiany oraz dowódcę. Turki biorą udział w dorocznych Ogólnopolskich Paradach Straży Grobowych na Podkarpaciu. Dowódcą straży jest Marek Jakóbczak.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: