Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-20 14:24
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak do diakonów: musicie cieszyć się dobrą opinią

- Musicie cieszyć się dobrą opinią, musicie być ludźmi napełnionymi modlitwą, Duchem Świętym, mądrością, wtedy z większą miłością będziecie służyć Bogu i ludziom - mówił bp Edward Janiak podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Święcenia przyjęło 5 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że diakon to sługa Jezusa Chrystusa. - Nikt nie może służyć dwom panom, dlatego też za grzech uważajcie wszelką nieczystość i chciwość. Musicie cieszyć się dobrą opinią, musicie być ludźmi napełnionymi modlitwą, Duchem Świętym, mądrością, wtedy z większą miłością będziecie służyć Bogu i ludziom przyczyniając się do ich duchowego odrodzenia – powiedział celebrans.

Wskazywał, że Pan Bóg wybiera ludzi, aby służyli Kościołowi. - Jesteście potrzebni Panu Bogu. Bóg was wybrał do służby ludowi Bożemu już w łonie matki, abyście szli i przynosili owoc, a ma być to owoc prawdy i miłości – zaznaczył kaznodzieja.

Przekonywał, że pierwszym i zasadniczym zadaniem diakona i kapłana jest uświęcanie ludzi. - Macie być przekazicielami wiary poprzez waszą posługę. Dzisiaj modlimy się o to, abyście byli wiernymi sługami Chrystusa i Jego Kościoła – podkreślał hierarcha.

Zaznaczył, że kapłan powinien być człowiekiem o dobrze uformowanym sumieniu. - Dobrze uformowane sumienie pozwala nam, abyśmy podejmowali obowiązki, które nie są tylko z przestrzeni tego świata, ale łączą dwa światy, są  między niebem a ziemią – powiedział bp Janiak.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, proboszczowie, klerycy, krewni diakonów. Uroczystość uświetnił Chór św. Grzegorza z ostrowskiej konkatedry.

Podczas Mszy św. kleryk Karol Zalewski został przyjęty do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa.

Nowo wyświęceni diakoni to: Łukasz Dulik z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kalinowej, Grzegorz Kaczorkiewicz z parafii pw. św. Marcina i św. Stanisława Biskupa w Goszczanowie, Sebastian Kąkol z parafii pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie, Michał Rzeźnik z parafii pw. św. Mikołaja w Sokolnikach, Aleksy Stasiak  z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Diakoni podkreślają, że dużą rolę w kształtowaniu drogi do kapłaństwa odgrywali rodzice.

- Moje powołanie kształtowało się w rodzinie. Z domu rodzinnego wyniosłem wychowanie chrześcijańskie i katolickie. Od rodziców czerpałem wzór jak naśladować Chrystusa. Myślę, że to miało dużo znaczenie w tym, że odkryłem swoje powołanie – zaznaczył diakon Grzegorz Kaczorkiewicz, który dodał, że dla niego wielką radością będzie głoszenie Słowa Bożego.

- Tak jak dzisiaj ksiądz biskup powiedział powołanie jest od dziecka, aczkolwiek jego odkrywanie następuje w różnym czasie. Swoje powołanie odkryłem dopiero pod koniec nauki w liceum i po maturze postanowiłem pójść do seminarium – powiedział diakon Aleksy Stasiak, który podkreślał, że diakonat jest włączeniem do duchowieństwa. – Po tych święceniach czuję większą przynależność do Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła – dodał.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy