PROGRAM:
17.00 – 22.00 – W Akademii Lubrańskiego
Z pewnością każdy z nas kojarzy potężny budynek z czerwonej cegły znajdujący się na Ostrowie Tumskim, niedaleko katedry. Tuż nad wejściem do budynku widnieje napis „MUZEUM”.Dziś mieści się w nim Muzeum Archidiecezjalne. Jednak nie zawsze tak było. W XVI wieku była to siedziba jednej z najlepszych polskich uczelni – Akademii Lubrańskiego.
W „Noc Muzeów” zapraszamy do wyjątkowej podróży w czasie. Wspólnie przeniesiemy się w dawne mury Akademii. Zobaczymy jak wyglądało życie XVI-wiecznego studenta. Wcielimy się w poszukiwaczy śladów żaków. Będziemy musieli odnaleźć 9 tajemniczych przedmiotów. W czasie podróży zdobędziemy wiedzę, którą wykorzystamy w grze planszowej. Grze nie tylko dla najmłodszych! Zobaczymy jak wyglądała XVI-wieczna mapa świata, jaki język był na pierwszym miejscu i dowiemy dlaczego w szkole matematycznej uczono śpiewu? Czy uda Wam się ukończyć XVI-wieczną uczelnię? Zadanie nie będzie łatwe! A podpisać się będzie trzeba pod nim gęsim piórem. Na absolwentów Akademii Lubrańskiego czekają dyplomy! Przyjdźcie i zdobądźcie świadectwo ukończenia najlepszej poznańskiej szkoły! Warto!
A dla miłośników wszelkiego rodzaju układanek – gigapuzzle przedstawiające namalowaną przez Matejkę scenę założenia Akademii Lubrańskiego, dzięki którym dosłownie i w przenośni na nowo wzniesiemy potężne mury Lubrańskiego. Zapraszamy!
18.00 - otwarcie wystawy prac malarskich rosyjskiego artysty Cyryla Datsouk pt. „Dialog utraconych sensów”
Zainteresowanych Sztuką przez duże S zapraszamy na wystawę znakomitego rosyjskiego artysty Kirilla Datsouka. Jedyna okazja żeby zobaczyć taką ilość jego prac w jednym miejscu. Będą zaskakujące portrety, charakterystyczne martwe natury oraz niesamowite pejzaże.Artysta opowie o swojej twórczości. Będzie możliwość otrzymania autografu na pięknym folderze z wystawy, który otrzymacie gratis ( ilość darmowych folderów ograniczona z oczywistych względów, czyli kto pierwszy ten lepszy). Przewidziany jest catering i miła atmosfera o którą zadba trio smyczkowe.
Patronat honorowy nad wystawą objął MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
p. Marek Woźniak.
Więcej informacji o artyście i jego dorobku na stronie www.datsouk.eu
Kirill Datsouk jest reprezentantem klasycznej petersburskiej szkoły malarskiej. Członek Stowarzyszenia Artystów Rosji. Urodził się w 1974 r. na wyspie Sahalin. Ukończył Akademię Sztuki w pracowni V. Sokolova. Jego nauczycielami byli L. N. Kirillova, A. V. Bielov, I. V. Govorkov, V. A. Mogilevtsev i oczywiście ojciec artysty, znany petersburski malarz V. K. Datsouk. Praca dyplomowa „Nieszczęśliwy” poświęcona problemowi ubóstwa i ludzkiej rozpaczy (braku nadziei) wywołała duży rozgłos wśród widzów i akademickiej komisji sztuki. Praca ta reprezentowała Sankt Petersburg w 2003 r. na wystawie Wszechrusi i znalazła się wśród najlepiej ocenionych prac. Artysta wystawia w Rosji i za granicą od 1993 r. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1995 r. w Sankt Petersburgu. Prace artysty wystawiane są w galeriach, znajdują się również w prywatnych kolekcjach we Francji, Włoszech, USA, Niemczech, Izraelu, Chinach, Japonii, Korei, Australii, Malezji, Finlandii, Słowacji, Macedonii, Polsce. Kirill Datsouk odnajduje szlachetność i urzekające piękno w oczywistych i codziennych motywach. Jego portrety współcześnie żyjących w błyskotliwy sposób odsłaniają najgłębiej skrywany prywatny świat modela. Pozowali mu znani artyści, reżyserzy filmowi, dyplomaci. Artysta w kreatywny sposób kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego. Znajduje nowe tematy i ujawnia współczesną moc piękna i szczery język realizmu.
17.00 – 1.00 - „Salon Pamięci”
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu to wspaniałe repozytorium ważnych i ciekawych przedmiotów. Część z nich, choć tak zwyczajne jak okulary, zegarek, długopis, zeszyt, list opowiadają historię niezwyczajnych Poznaniaków, Wielkopolan i Polaków. Pamiątki te bardzo rzadko są pokazywane szerokiej publiczności. Zapraszamy serdecznie do ,,Salonu Pamiątek’’ po Krzysztofie Opalińskim, Janie III Sobieskim, Romanie Brandstaetterze, Romku Strzałkowskim, rodzinie Cichowiczów, kardynale Auguście Hlondzie , arcybiskupie Antonim Baraniaku i innych. Prezentację poprowadzi i ubarwi ciekawostkami z życia prywatnego Michał Błaszczyński (godz. 20.00)
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: