Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-24 12:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Międzynarodowa konferencja naukowa o promowaniu cywilizacji życia w Kaliszu

„XXI wiek – cywilizacja życia czy śmierci” to temat dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Konferencję rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem bp Łukasza Buzuna, podczas której 7 kleryków przyjęło posługę lektoratu. W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że Słowo Boże powinno być najważniejszym autorytetem w życiu człowieka. - Musimy ciągle zdobywać umiejętność słuchania Słowa Bożego, kontemplowania go i wypełniania w swoim życiu – mówił celebrans. Odwołując się do Ewangelii zaznaczył, że człowiek nie powinien wchodzić w sytuacje, która może sprowokować i doprowadzić do grzechu lub kogoś zgorszyć. Apelował, aby katolik zawsze stawał po stronie Chrystusa tak jak Matka Boża. - Prośmy Matkę Bożą, Matkę Bożego Miłosierdzia, które daje nam dzień po dniu po to byśmy w tej mądrości przyjmowali Jezusa Chrystusa jako nasz autorytet – powiedział bp Buzun. Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: rektor seminarium ks. dr Piotr Górski, ojcowie duchowni ks. Marcin Załężny i ks. Łukasz Pondel, dyrektor administracyjny ks. Eugeniusz Synowiec, a także ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling i ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski.

Otwierając konferencję ks. Piotr Górski wskazywał, że św. Józef jest patronem życia. - Ochrona życia to jest walka o Boga w naszym życiu. Chroniąc życie chronimy naszą wiarę w Boga – stwierdził rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, który dodał, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlą się o ochronę życia poczętego. W swoim wystąpieniu bp Łukasz Buzun podkreślał, że wielkim promotorem życia był św. Jan Paweł II. Wskazywał też na nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Wykład inauguracyjny na temat statusu dziecka nienarodzonego w polskim ustawodawstwie wygłosił Jakub Nawrot, student prawa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Piątkowe obrady poprzedziła Msza św. sprawowana w języku łacińskim. Wykład pt. „Smartfon chrześcijanina. Rola internetu w życiu duchowym” wygłosił kleryk Maciej Świgoń z Gdańskiego Seminarium Duchownego. - Nawiązując do ogólnego tematu konferencji chciałem położyć aspekt na współczesność, czyli internet i smartfon. Starałem się ukazać, jak nowe technologie wpływają na życie duchowe chrześcijanina, opierając się na nauczaniu papieży, a w sposób szczególny nawiązywałem do ukazujących się co roku orędzi na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Podsumowując refleksję na temat wpływu internetu na duchowość trzeba zauważyć, że wszystko co Bóg stworzył jest dobre i również internet jako dzieło człowieka można traktować jako dar Boży, ale konieczne jest mądre i świadome korzystanie z tego. Internet może posłużyć jako dobre narzędzie do życia duchowego. Przedstawiłem także aplikacje religijne, jakie warto zainstalować na swoim smartfonie, by pomagały nam w życiu wiarą – powiedział kleryk Maciej Świgoń. Na temat cywilizacji miłości w nurtach teologicznych mówił ks. Łukasz Pondel. - Chodzi głównie o ukazanie cywilizacji miłości jako alternatywy do cywilizacji śmierci. Szczególnie chciałem nawiązać do dwóch pierwszych encyklik Jana Pawła II, gdzie ta cywilizacja miłości jest najbardziej ukazana – stwierdził ojciec duchowny kaliskiego seminarium.

Z kolei kleryk Tobiasz Stasiński z Białegostoku podjął temat „Przesłanie mariologii w teologii feministycznej. Zagrożenia i perspektywy XXI wieku”. O działalności Hospicjum „Opatrzności Bożej” w Białymstoku opowiedział kleryk Mariusz Okułowicz. Wykład pt. „Astronomia wobec życia” wygłosił Tomasz Różański z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład o aborcji, jako fundamencie cywilizacji śmierci przedstawił kleryk Jakub Bogacki z Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Wykłady wygłosili także klerycy z Chorwacji i Niemiec.

- Konferencja zaplanowana była w trzech blokach wykładowych. Wszystkie wykłady były poświęcone zagadnieniu życia. Wykładowcy z Polski, Chorwacji i Niemiec reprezentowali 7 ośrodków naukowych, m.in. politechnikę, uniwersytety i wydziały teologiczne różnych uniwersytetów w Polsce i za granicą. Była też okazja, aby porozmawiać z klerykami z Chorwacji i Niemiec jak w ich krajach przedstawia się sprawa powołań do kapłaństwa, a także ochrony życia – powiedział organizator kleryk Jakub Bogacki z Kalisza.

Organizatorami konferencji były: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Liturgiki i Homiletyki oraz Kleryckie Koło Naukowe działające w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-23 21:02:59
miniaturka

W parafialnym komiksie nawet wróble rozmawiają o Ewangelii

Już 50. komiks komentujący niedzielną Ewangelię opublikowano w „Mater Dolorosa”, tygodniku parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2017-02-24 10:14:13
miniaturka

Rocznikowe tabla na 25 lat diecezji.

Zdjęcia kilkuset kapłanów, w tym około trzystu księży diecezji bielsko-żywieckiej, wyświęconych w latach 1992-2016 i utrwalonych na rocznikowych tablach zawisły na kurialnym korytarzu w Bielsku-Białej.
2017-02-24 12:12:50
miniaturka

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego

Liczbą 430 głosów Sejm RP przyjął uchwałę, będącą wyrazem hołdu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, "wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu" oraz doceni "jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń".
2017-02-24 12:37:28
miniaturka

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego dla ks. Kazimierza Kaczora

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w czwartek, 23 lutego 2017 roku. Ks. Kazimierz Kaczor jest kapłanem diecezji przemyskiej. Jest najdłużej posługującym diecezjalnym duszpasterzem rolników.
2017-02-24 12:51:54
miniaturka

Renowacja ołtarza w Kaplicy Matki Bożej w Doylestown

Renowacja ołtarza w Amerykańskiej Częstochowie rozpoczęła się pod koniec stycznia. Powodem jej rozpoczęcia było zainstalowanie zasłony dla Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, podobnej do tej, która znajduje się na Jasnej Górze.
2017-02-24 13:49:58
miniaturka

Pomoc dla niepełnosprawnych w Aleppo w Syrii

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI rozpoczął w lutym 2017 r. dwa projekty, których celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w Aleppo.