W tym roku mija 25 lat od pierwszych obchodów Światowego Dnia Chorego, które miały miejsce w Lourdes 11 lutego 1992 roku. Z tej okazji zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka najbliższy Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w sposób nadzwyczajny. Główne obchody, tak jak 25 lat temu, będą miały miejsce 11 lutego w Lourdes. Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował kard. Pietro Parolina.
W programie krajowych obchodów zaplanowano m.in. Międzynarodową Konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która rozpocznie się 27 lutego i potrwa dwa dni. Tytuł konferencji brzmi: „Fides et ratio” w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny.
W ramach obchodów 25-lecia Światowych Dni Chorego we wrześniu br. zaplanowano też I Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17 a zakończy 24 września 2017 r. Wezmą w niej udział również osoby starsze i opiekunowie chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
***
Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej. Od 2016 roku krajowym duszpasterzem służby zdrowia jest ks. Arkadiusz Zawistowski z diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Stanisława Warzeszaka. Opiekunem Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce jest bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Ważna inicjatywą na rzecz chorych jest również Apostolstwo Chorych, którego duszpasterzem krajowym jest ks. Wojciech Bartoszek. Mieszczący się w Katowicach Sekretariat Apostolstwa prowadzi działalność zachęcającą chorych z całej Polski do wejścia na duchową drogę ofiarowania cierpienia w łączności z Chrystusem za Kościół Święty. Środkiem duszpasterstwa chorych jest m.in. wydawany od 1930 r. miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, rekolekcje, Dni Chorych i konferencje dla kapłanów. 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbywa się Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku listem do kard. Fiorenzo Angeliniego, pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Papież postanowił, że obchody tego dnia będą miały miejsce we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku, z racji ich 25-lecia, odbędą się w Lourdes, jako obchody nadzwyczajne.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: