Podczas ceremonii nadania orderu prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał, że został ma on głęboką symbolikę związaną z wolną Polską i jest nadawany za znamienite zasługi dla RP.
- Całe dotychczasowe życie było znamienitą zasługą dla Rzeczpospolitej. Ta służba, którą Eminencja rozpoczął wstępując do seminarium, była drogą służby dla Boga, Kościoła, bliźniego, ale przede de wszystkim dla narodu Polskiego - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent wskazał szczególne znaczenie posługi Kawalera Orderu Orła Białego, jako sekretarza Jana Pawła II, zwłaszcza w momencie zamachu z 13 maja 1981 roku, kiedy to kard. Dziwisz podejmował decyzje, które papieżowi ocaliły życie.
Prezydent podziękował za 11 lat posługi krakowskiej oraz za zgodę na pochowanie w podziemiach katedry wawelskiej ciał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki.
Kardynał Dziwisz przyznał, że nadane mu odznaczenie przyjmuje jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. - Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie - powiedział arcybiskup senior.
Purpurat przyznał, że posługa w Krakowie była zobowiązująca, gdyż podwawelski Gród z jego dziedzictwem nauki i kultury, wiary i świętości, jest wspaniałym klejnotem w koronie Rzeczypospolitej.
Hierarcha wspomniał również dzieła, powstałe w czasach sprawowania przez niego biskupiego urzędu: Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego w Wadowicach oraz nowy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Przypomniał, że w lipcu w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży. - To wydarzenie odsłoniło przed światem piękno Polski, bogactwo jej kultury i sztuki. To było nasze wspólne dzieło. Wyrosło one ze zgodnej współpracy Kościoła, władz państwowych i samorządowych miasta Krakowa, regionu małopolskiego oraz władz centralnych, a także wielu wspólnot, środowisk, instytucji i pojedynczych osób. To był sprawdzian drzemiących w nas pokładów dobra, pragnień i zdolności - powiedział kard. Dziwisz.
W uroczystości nadania Orderu Orła Białego kard. Stanisławowi Dziwiszowi wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.
Kard. Stanisław Dziwisz w 2006 roku mianowany został przez Benedykta XVI na 76. biskupa krakowskiego. Rezygnację z pełnienia posługi metropolity złożył po ukończeniu 75. roku życia, w maju 2014 r. Ze względu na odbywające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r., pozostał jednak na swoim stanowisku jeszcze przez dwa lata. Jego rezygnację przyjął 8 grudnia ub.r. papież Franciszek, ustanawiając jego następcą abp. Marka Jędraszewskiego.
Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawane jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
mip / Kraków
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: