Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-06 21:34
Robert Adamczyk

Konin. Orszak 3 króli

Setki Koninian wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który po raz piąty przeszedł ulicami miasta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Autor/źródło: Robert Adamczyk

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 11.30 w kościele farnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła na konińskiej starówce. Eucharystię sprawował oraz słowo do licznie zgromadzonych w świątyni wiernych wygłosił ks. prałat Tomasz Michalski, proboszcz wspomnianej parafii. W homilii skierowanej do wiernych podczas południowej sumy kapłan wyraził ogromną radość z licznego uczestnictwa wiernych we wspólnej modlitwie mówiąc, że „pójście w orszaku z trzema królami oznacza poszukiwanie nowonarodzonego Jezusa, który chce nas zbawić. To On jest drogą, prawdą i życiem i zawsze czeka na nas, aby nam wybaczyć”.

Po zakończonej Eucharystii wierni wyszli na zewnątrz świątyni, aby uformować barwny korowód, w którym za gwiazdą betlejemską podążali wpierw 3 mędrcy ze wschodu – Kacper, Melchior i Baltazar, a tuż za nimi koninianie, na czele z władzami miasta, samorządowcami i parlamentarzystami.

Przy śpiewie kolęd uczestnicy korowodu powędrowali ulicami starej części Konina, gdzie w różnych częściach przygotowane były okolicznościowe stacje i odgrywane scenki rodzajowe nawiązujące do życia miasta. Najpierw korowód zatrzymał się przed budynkiem Urzędu Miejskiego, następnie przeszedł na Plac Zamkowy, by przechodząc ulicą Aleje 3-go Maja, zakończyć pochód w kościele pw. Św. Marii Magdaleny na ul. Kolskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej oraz pan Józef Nowicki, prezydent miasta Konina.

Święto Trzech Króli, zwane także Świętem Objawienia Pańskiego, Kościół katolicki celebruje w dniu 6 stycznia. Ma  ono na celu uczcić objawienie się Boga ludziom, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolika święta jest opisana w Ewangelii wg św. Mateusza, według której mędrcy ze wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Jest to święto nakazane.

W powojennej Polsce Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do 1960 roku. Zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 r. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

Tego dnia imieniny obchodzą Kacper, Melchior i Baltazar, a na drzwiach wierni wypisują litery CMB oraz dany rok poświęconą kredą poświęconą w kościele. Oznakowanie drzwi tym symbolami ma przynieść mieszkającej w domu rodzinie błogosławieństwo Boże w nadchodzącym roku, gdyż skrót oznacza Christus Mansionem Benedicat (Chryste, błogosław temu domowi).


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy