Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-03 22:37
Ewa Kotowska-Rasiak

Abp Peta apeluje o poszanowanie życia nienarodzonych dzieci

- System bezbożny nie skończy się dopóki każde dziecko pod sercem matki, także to chore, nie będzie bezpieczne od strony prawnej – mówił abp Tomasz Peta w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Metropolita Kazachstanu przewodniczył 3 maja comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat majowego spotkania brzmiał: „Idźcie do Józefa – skądkolwiek przybywacie - On wam dopomoże! O umiłowaniu św. Józefa przez ludzi w Polsce i na świecie i o Jego skutecznym wstawiennictwie pośród trudnych spraw”.

W homilii abp Tomasz Peta podkreślał, że Pan Bóg pokazał przez Świętą Rodzinę, że rodzina to podstawowe środowisko, w którym człowiek ma dojrzewać do wieczności przez miłość do Boga i ludzi. - S. Łucja z Fatimy powiedziała, że z objawień wie, że ostateczna walka dobra ze złem, ostateczna walka szatana przeciw Bogu i ludziom będzie rozgrywać poprzez atak na rodzinę, dlatego tak ważne jest, abyśmy my jako chrześcijanie przypominali tę niezmienną Bożą prawdę o rodzinie – powiedział kaznodzieja.

Wskazywał na nierozerwalność małżeństwa. - Pan Bóg nas uczy, że małżeństwo musi być wierne i nierozerwalne do śmierci. Tylko święty Kościół Katolicki zachował tę prawdę. Inne wyznania chrześcijańskie ani w teorii ani w praktyce nie zachowują tej prawdy – stwierdził celebrans.

Dodał, że drugą niezmienną prawdą jest otwartość na życie. – W tym roku minie 50 lat od wielkiej wspaniałej encykliki bł. papieża Pawła VI „Humanae Vitae”, gdzie Ojciec Święty mówi o godności przekazywania życia ludzkiego, świętości pożycia małżeńskiego – mówił metropolita Astany.

Zaznaczył, że w Kazachstanie od kilku lat w drugą niedzielę września obchodzone jest państwowe święto rodziny. Wskazał, że drugą radością jest otwarcie nowego Sanktuarium Królowej Rodzin, gdzie koncentruje się duszpasterstwo rodzin. - To są nasze radości, ponieważ poprzedni system komunistyczny tak bardzo zranił rodziny, wartości i dlatego teraz wszystko to, co prowadzi do odrodzenia małżeństwa i rodziny nas bardzo cieszy – powiedział hierarcha.

Apelował o poszanowanie życia nienarodzonych dzieci, także tych chorych. - System bezbożny nie skończy się do tej pory, póki każde dziecko pod sercem matki, także od strony prawnej nie będzie bezpieczne. Czy możemy w tym roku świętować 100-lecie niepodległości z czystym sumieniem i radością, jeśli nie gwarantujemy tym najmniejszym Polakom, także tym chorym, które są pod sercami matek bezpieczeństwa i gwarancji na ich narodziny i życie – akcentował abp Peta.

Zachęcał wiernych do modlitwy do św. Józefa. - Narodowe Sanktuarium św. Józefa niech będzie dla całego narodu polskiego, a także dla świata znakiem, gdzie ludzie dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej i św. Józefa będą otrzymywali od Boga światło potrzebne dla rozpoznania prawdziwych wartości – mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Kazachstanu.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak pozdrowił wszystkich Polaków mieszkających poza granicami kraju. Na pamiątkę ofiarował metropolicie Kazachstanu pierścień z godłem Polski. Dziękował licznie zgromadzonym pielgrzymom, a zwłaszcza Siostrom Opatrzności Bożej z matką generalną s. Antoniną, które przybyły z całej Polski do św. Józefa na nocne czuwanie, aby dziękować za 160 lat istnienia zgromadzenia.

Uroczystość była okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale i łączącemu się duchowo o. Tadeuszowi Rydzykowi obchodzącemu urodziny.

Wcześniej pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała. Konferencję wygłosili ks. prał. Robert Lewandowski i ks. kan. Bogumił Kempa, kapłani diecezji kaliskiej zaangażowani w głoszenie Rekolekcji ze św. Józefem. Duchowni dawali konkretne przykłady na to, jak św. Józef działa w życiu ludzi, a zwłaszcza młodych małżonków oczekujących potomstwa. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył abp Tomasz Peta, metropolita Astany, przewodniczący Konferencji Biskupów Kazachstanu. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. inf. Tadeusz Szmyt, ks. prał. Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, czermińskiego i dobrzyckiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy