O godz. 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej sprawowano Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza a po niej prelekcję pt. “Wizja obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski" wygłosi prof. Krzysztof Koehler.
Transmisja- Msza w Archikatedrze i modlitwa przy Jego grobie
OFICJALNA STRONA BEATYFIKACJI KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO
Każdego 28. dnia miesiąca od listopada 2019 do maja 2020 w archikatedrze warszawskiej zaplanowano przygotowanie pastoralne do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.
Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze specjalnie wybrano 28 dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. Wcześniej, co miesiąc 28. dnia w stołecznej archikatedrze wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz proszą Boga o owoce tej beatyfikacji.
“Wszyscy winniśmy się dobrze przygotować do beatyfikacji, aby nie stała się ona tylko jednorazowym wydarzeniem, o którym szybko zapomnimy. Jestem głęboko przekonany, że w każdej polskiej diecezji i w każdej wspólnocie parafialnej winna odbywać się refleksja skoncentrowana wokół nauczania kard. Wyszyńskiego, jak również wokół pytania: jakim jest on wzorem świętości na dziś, tu i teraz” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski ma też nadzieje, że to, co będzie się odbywać w związku z beatyfikacją na poziomie archidiecezji warszawskiej będzie przykładem, co można zrobić w każdej parafii. Parafie otrzymały już pomocne w tym materiały duszpasterskie, mogą z nich skorzystać także inne diecezje i parafie w Polsce gdyż są dostępne do pobrania z oficjalnej strony beatyfikacyjnej prymaswyszynski.pl. Jednym z autorów jest ceniony biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Relator procesu beatyfikacyjnego: Prymas uczynił nas słuchaczami swojego dialogu z Maryją
O realności i aktualności programu maryjnego Prymasa Tysiąclecia mówił na Jasnej Górze podczas telekonferencji franciszkanin o. Zdzisław Kijas, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości” odbyło się w przededniu 39. rocznicy śmierci Sługi Bożego.
O. prof. Zdzisław Kijas podjął temat: „Jedyny program – życie oddane – Soli Deo Per Mariam”. Zakonnik, odnosząc się do czasu przeżywanej właśnie kwarantanny, zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania wolności duchowej i podkreślił, że właśnie takie doświadczenie było ważnym fundamentem kondycji duchowej Prymasa Tysiąclecia w czasie uwięzienia przez komunistów. Był to – zdaniem postulatora – ważny czynnik dojrzewania do świętości Wyszyńskiego, a czas internowania swoistym Wieczernikiem Prymasa, w którym z modlitwy rodziła się jego moc słowa.
O. Kijas podkreślił, że jakość życia ludzkiego w wielkiej mierze zależy od nauczycieli i przewodników obieranych na drodze swego życia. Dla Prymasa zasadnicze znaczenie, także w wymiarze egzystencjalnym, miało wybranie Maryi za Matkę i Przewodniczkę. Tu franciszkanin upatruje wielkość Sługi Bożego. – Wierność Maryi, wierność Jej wskazaniom, jest ważne, zwłaszcza, w sytuacjach granicznych i to pokazuje nam jego życie – mówił gość spotkania.
Wskazując na wyróżniki drogi maryjnej, postulator podkreślił: pokorę, która otwiera na Boga, posłuszeństwo i uległość, które są zaufaniem Bogu. – Uległość uczy pokory – tłumaczył o. Kijas. – Pokora jest rzeczą bardzo cenną, ale i bardzo rzadką i to w każdym kontekście i w każdym momencie historii, we współczesnej kulturze bardzo rzadką. Czwartym wyróżnikiem drogi maryjnej Prymasa Wyszyńskiego jest nadzieja, która na współczesne czasy jest cnotą niezwykle ważną – dodał.
O. Kijas podkreślił, że program maryjny Prymasa Wyszyńskiego, na którym oparł swoja modlitwę i działanie, jest wciąż aktualny i skuteczny. – Prymas uczynił nas słuchaczami swojego dialogu z Maryją. To staje się wówczas autentyczne. Jego maryjność nie zamykała się w pobożnych formułach. To program życia, który pisał na kolanach także u Matki Bożej Jasnogórskiej – mówił.
Spotkania z cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości” są kontynuowane online każdego 27. dnia miesiąca i stanowią przygotowanie do zapowiedzianej beatyfikacji.
W rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, zostaną zainaugurowane specjalne jasnogórskie czuwania, które potrwają do 25 sierpnia, czyli wigilii Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Modlitwa rozpoczynać się będzie Apelem, a o 23.00 sprawowana będzie Msza Święta o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. W czuwaniach wezmą udział wierni archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot.
Za: kh/KAIBeatyfikacji Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona do czasu ustania epidemii
Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.
Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.
Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.
Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.
† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Warszawa, 28 kwietnia 2020 roku
Foto Galeria - Prymas
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: