Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-28 09:27
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

39. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego

W czwartek, 28 maja obchodzimy 39. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego,m.in. długoletniego Protektora polskiej emigracji. Módlmy się aby beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wieloletniego Protektora emigracji polskiej, przyczyniła się do ożywienia wiary wśród Polonii i do zachowania dziedzictwa chrześcijańskiego i narodowego przez Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny. Oczekujmy jego beatyfikacji z modlitwą i nadzieją w skuteczność Jego wstawiennictwa

O godz. 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej sprawowano Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza  a po niej prelekcję pt. “Wizja obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski" wygłosi prof. Krzysztof Koehler. 

Transmisja- Msza w Archikatedrze i modlitwa przy Jego grobie

OFICJALNA STRONA BEATYFIKACJI KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

Każdego 28. dnia miesiąca od listopada 2019 do maja 2020 w archikatedrze warszawskiej zaplanowano przygotowanie pastoralne do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. 

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze specjalnie wybrano 28 dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. Wcześniej, co miesiąc 28. dnia w stołecznej archikatedrze wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz proszą Boga o owoce tej beatyfikacji. 

“Wszyscy winniśmy się dobrze przygotować do beatyfikacji, aby nie stała się ona tylko jednorazowym wydarzeniem, o którym szybko zapomnimy. Jestem głęboko przekonany, że w każdej polskiej diecezji i w każdej wspólnocie parafialnej winna odbywać się refleksja skoncentrowana wokół nauczania kard. Wyszyńskiego, jak również wokół pytania: jakim jest on wzorem świętości na dziś, tu i teraz” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz. 

Metropolita warszawski ma też nadzieje, że to, co będzie się odbywać w związku z beatyfikacją na poziomie archidiecezji warszawskiej będzie przykładem, co można zrobić w każdej parafii. Parafie otrzymały już pomocne w tym materiały duszpasterskie, mogą z nich skorzystać także inne diecezje i parafie w Polsce gdyż są dostępne do pobrania z oficjalnej strony beatyfikacyjnej prymaswyszynski.pl. Jednym z autorów jest ceniony biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Relator procesu beatyfikacyjnego: Prymas uczynił nas słuchaczami swojego dialogu z Maryją   

O realności i aktualności programu maryjnego Prymasa Tysiąclecia mówił na Jasnej Górze podczas telekonferencji franciszkanin o. Zdzisław Kijas, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości” odbyło się w przededniu 39. rocznicy śmierci Sługi Bożego.  

O. prof. Zdzisław Kijas podjął temat: „Jedyny program – życie oddane – Soli Deo Per Mariam”. Zakonnik, odnosząc się do czasu przeżywanej właśnie kwarantanny, zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania wolności duchowej i podkreślił, że właśnie takie doświadczenie było ważnym fundamentem kondycji duchowej Prymasa Tysiąclecia w czasie uwięzienia przez komunistów. Był to – zdaniem postulatora – ważny czynnik dojrzewania do świętości Wyszyńskiego, a czas internowania swoistym Wieczernikiem Prymasa, w którym z modlitwy rodziła się jego moc słowa. 

O. Kijas podkreślił, że jakość życia ludzkiego w wielkiej mierze zależy od nauczycieli i przewodników obieranych na drodze swego życia. Dla Prymasa zasadnicze znaczenie, także w wymiarze egzystencjalnym, miało wybranie Maryi za Matkę i Przewodniczkę. Tu franciszkanin upatruje wielkość Sługi Bożego. – Wierność Maryi, wierność Jej wskazaniom, jest ważne, zwłaszcza, w sytuacjach granicznych i to pokazuje nam jego życie – mówił gość spotkania. 

Wskazując na wyróżniki drogi maryjnej, postulator podkreślił: pokorę, która otwiera na Boga, posłuszeństwo i uległość, które są zaufaniem Bogu. – Uległość uczy pokory – tłumaczył o. Kijas. – Pokora jest rzeczą bardzo cenną, ale i bardzo rzadką i to w każdym kontekście i w każdym momencie historii, we współczesnej kulturze bardzo rzadką. Czwartym wyróżnikiem drogi maryjnej Prymasa Wyszyńskiego jest nadzieja, która na współczesne czasy jest cnotą niezwykle ważną – dodał. 

O. Kijas podkreślił, że program maryjny Prymasa Wyszyńskiego, na którym oparł swoja modlitwę i działanie, jest wciąż aktualny i skuteczny. – Prymas uczynił nas słuchaczami swojego dialogu z Maryją. To staje się wówczas autentyczne. Jego maryjność nie zamykała się w pobożnych formułach. To program życia, który pisał na kolanach także u Matki Bożej Jasnogórskiej – mówił. 

Spotkania z cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości” są kontynuowane online każdego 27. dnia miesiąca i stanowią przygotowanie do zapowiedzianej beatyfikacji. 

W rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, zostaną zainaugurowane specjalne jasnogórskie czuwania, które potrwają do 25 sierpnia, czyli wigilii Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Modlitwa rozpoczynać się będzie Apelem, a o 23.00 sprawowana będzie Msza Święta o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. W czuwaniach wezmą udział wierni archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot. 

Za: kh/KAI 



Beatyfikacji Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona do czasu ustania epidemii

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.  

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.   

Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.  

Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.   

† Kazimierz Kardynał Nycz 

Arcybiskup Metropolita Warszawski 

Warszawa, 28 kwietnia 2020 roku 


Foto Galeria - Prymas 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-28 23:41:47
miniaturka

Obok Charlesa de Foucauld nie można przejść obojętnie

Kanonizacja Charles de Foucauld będzie ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Jego postać odznacza się bowiem wielką siłą oddziaływania.
2020-05-28 23:43:50
miniaturka

Ks. Urbańczyk na forum OBWE o wolności w czasie pandemii

W ostatnich dniach w Wiedniu z inicjatywy OBWE odbyły się trzy sesje robocze dotyczące tematu nietolerancji.
2020-05-28 23:45:36
miniaturka

Kuba: wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat

W stolicy Kuby – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, kiedy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Został on poświęcony św. Janowi Pawłowi II.
2020-05-29 09:30:10
miniaturka

Bez pielgrzymów w Betlejem nie ma życia, ludzie nie mają pracy

„Ponowne otwarcie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem stało się symbolem nadziei dla wszystkich ludzi w Ziemi Świętej, zarówno dla chrześcijan jak i dla muzułmanów” – powiedział o. Ibrahim Faltas, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej.
2020-05-29 09:52:18
miniaturka

Ks. Zollner: kryzys taki jak pandemia sprzyja nadużyciom

W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia koronawirusa, wzrasta liczba nadużyć względem dzieci i młodzieży – ostrzega ks. prof. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
2020-05-29 10:03:12
miniaturka

Piekary Śl.: Doroczna pielgrzymka w zmienionej formie

Doroczna archidiecezjalna pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w ostatnią niedzielę maja w tym roku - z racji epidemii - odbędzie się w skromniejszej formie.